21. 09. 2012
TUŽBA JEDINA SANKCIJA
Beograd, 21.09.2012. (Politika) - Petar Jeremić podseća da se pretplata u Hrvatskoj zove "taksa na televizijski prijemnik" i naplaćuje se kao poreska obaveza.
- Od svega toga što na ovaj način prikupe, tri odsto se uplaćuje u fond iz kojeg se finansiraju nekomercijalni sadržaji na privatnim televizijama. A hrvatska državna televizija ovaj novac koji prikupi od takse, ne sme da koristi za kupovinu komercijalnih sadržaja, poput Lige šampiona i slično, već to može da čini samo prihodom od reklama - kaže Jeremić.
Sa druge strane, podseća Jeremić, RTS može da tuži građanina koji ne plaća pretplatu, ali je potreban ogroman novac da bi tužio sve one koji duguju.
- Obaveza naplate pretplate za RTS nije na EPS-u, jer je on samo servis za to. Obaveza je na građanima, ali ne postoji kazna ni za građane, ni za EPS, ako to ne učine. RTS može samo da tuži one koji naplaćuju, pre nego što istekne rok zastarelosti od godinu dana. I tada sud može da donese presudu, da se plati pretplata. Zato, kada bi se i kod nas uvela taksa na TV prijemnik kao u Hrvatskoj, onda bi se uvela i krivična odgovornost za neplaćanje pretplate - objašnjava naš sagovornik.
-
Nema komentara.













