21. 09. 2012
PETKOVIĆ: VLADA ZATEKLA NEUREĐEN MEDIJSKI PROSTOR
Konferencija o medijskim slobodama u jugoistočnoj Evropi
Beograd, 21.09.2012. (Danas) - Ministar kulture i informisanja Bratislav Petković izjavio je juče da je nova Vlada Srbije u prvih 40 dana rada zatekla neuređen medijski prostor, u kome se ne zna ko upravlja i ko su vlasnici medija. Petković je na otvaranju skupa o izazovima medijske slobode u jugoistočnoj Evropi rekao da je Radio-televizija Srbije (RTS) u krizi, da postoje nedovršeni zakonski projekti, a nejasan je i državni udeo u vlasništvu pojedinih medija.
Petković je kazao da će Vlada Srbije insistirati na uspostavljanju transparentnosti vlasništva u medijima, slobodi rada za novinare, rešavanju napada i ubistava novinara.
On je novinarima potvrdio da u kabinetu predsednika Srbije Tomislava Nikolića postoji tim koji radi na izradi medijskih zakona, ali kako je rekao, to nije formalna radna grupa.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da politički pritisak na medije u Srbiji više nije tako direktan, ali da su mediji izloženi ekonomskom pritisku. Dežer je rekao da je Evropska komisija identifikovala više izazova u Srbiji koji se odnose na uticaj na medije kroz pravni sistem, nedostatak konkurencije i nedovoljnu zaštitu novinara.
Prema njegovim rečima, u Srbiji je uspostavljen medijski pluralizam, ali to ne znači da nema cenzure.
-
Nema komentara.













