Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

19. 10. 2012

PRETI IM GAŠENJE ZBOG BESPARICE

Požarevac, 19.10.2012. (Danas) - Požarevački radio «Bum 93» prestao je da objavljuje vesti o radu lokalne samouprave, u znak protesta zbog nepravedne raspodele para iz gradskog budžeta, namenjenih finansiranju lokalnih medija. Prema mišljenju redakcije ovog radija, sredstva iz budžeta dodeljuju se favorizovanim medijima, bez jasnih merila i transparentne dodele sredstava. Zbog toga su u finansijsku krizu zapali i televizija «012», nedeljnik «Okrug», mesečni list «Nova reč» i «Hit radio», zbog čega im preti opasnost od potpunog gašenja. Svi ovi mediji smatraju da je nepravedno da se novac isplaćuje samo televizijama «Sat» i «Duga», Radio-Požarevcu i nedeljniku «Reč naroda» i najavljuju da, ako se u skorije vreme ne reši njihov status u raspodeli budžetskih sredstava namenjene lokalnim medijima, da će i oni stupiti u protest i da neće više izveštavati o radu lokalne samouprave.Pomenuti povlašćeni mediji novac dobijaju iz sredstava Skupštine grada, dok se sredstva kojima raspolaže gradonačelnik ne isplaćuju. Žarko Pivac (DS), predsednik Skupštine grada, kaže da ovo telo uplaćuje novac televizijama «Sat» i «Duga» i novinko-izdavačkom preduzeću «Reč naroda», jer su oni to pravo ostvarili na javnom tenderu. Za njih je u 2012. godini predviđeno 6,5 miliona, od kojih TV Sat mesečno dobija 180.000, TV Duga 125.000, a «Reč naroda» 148.000. Osim ovih para, TV Sat dobija i novac za direktne prenose skupštinskih sednica lokalnog parlamenta. «Sa njima su sklopljeni regularni ugovori za 2012. godinu i tu više ništa ne može da se promeni. Da bi se novac ravnomernije raspoređivao, na tenderu za narednu godinu treba precizirati merila i novac podeliti svima, u visini koja odgovara kvalitetu izveštavanja i veličini medija», kaže Pivac. Što se tiče para koje dodeljuje gradonačelnik, za ovu godinu namenjeno je 5,5 miliona, Međutim, ova sredstva isplaćivana su do juna ove godine, do kada je gradonačelnik bio Miodrag Milosavljević (DS). Do tada je isplaćeno 2,2 miliona, a ostatak od 3,3 miliona do danas nije isplaćen. Aktuelni gradonačelnik Miomir Ilić (SPS) kaže da je obustavljena isplata novca ne zbog toga što se mediji diskriminišu, već zbog zakonske procedure. «Da ne bismo plaćali kazne nakon kontrola budžetskih revizora, moramo naći odgovarajući pravni osnov i način za dodelu para za lokalne medije», kaže Ilić. Međutim, ostaje nejasno zašto se do sada nije našao odgovarajući pravni osnov za isplatu para svim medijima, već su oni dovedeni do ivice opstanka.

Kako smo saznali gradonačelniku je ponuđen model ugovora o načinu isplate nadpknada za rad lokalnih medija, ali se tome usprotivila načelnica finansija i gradskogf budžeta rekavši da takav ugovor nije valjan, iako se takvim ugovorom rukovode nekoliko opštinskih uprava u Braničevskom okrugu, koji je urađen po preporuci revizora i republičke budžetske inspekcije. Mnogi upućeni smatraju da je u ovome umešana politika i stranke koje se na ovakav način obračunavaju sa medijima koji iole imaju kritički stav o radu lokalne samouprave.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs