Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

22. 10. 2012

Osuđeni gradski većnik u Nišu traži saslušanje novinara

Niš. 22.10.2012 (Politika) - Ovih dana pojedini mediji objavili su presudu Osnovnog suda u Kosovskoj Mitrovici kojom je Miloš Banđur, nedavno izabrani član Gradskog veća u Nišu, osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od šest meseci zbog izvršenog krivičnog dela pronevere.

Objavljujući informaciju i kratko obrazloženje odluke suda donete marta ove godine, u kojem se navodi da je Banđur osuđen zbog toga što je proneverio oko 40.000 dinara sindikalnog novca iz kase jednog od fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, mediji se nisu posebno bavili ovom presudom. Čekali su reakciju stranke koja je Miloša Banđura kandidovala za Gradsko veće (SNS-a), kao i vrha rukovodstva grada. Bilo je nelogično kako jedna osuđena osoba, makar i nepravosnažno, može da bude kandidovana za izbor u nišku gradsku vladu, kada se zna da svaki kandidat pre izbora mora da dostavi dve potvrde: da nije osuđivan i da se protiv njega ne vodi nikakav krivični, ili istražni postupak.

Reakcije niškog i republičkog rukovodstva SNS-a, kao i rukovodstva grada Niša nije bilo do juče. Ali, bilo je reagovanja samog Miloša Banđura, koji se najpre branio kako je protiv njega vođen politički proces, a potom, na pres-konferenciji u sedištu gradske organizacije niških naprednjaka koja je na sve drugo ličila, osim na brifing sa novinarima, krenuo je u napad na predstavnike medija.


Banđur je sebi dao za pravo da demonstrira „silu i vlast", da „postrojava" novinare i da poziva državne organe, policiju da mu se priključe u vođenju istrage protiv onih koji su informaciju objavili.

Miloš Banđur, još je gradski većnik u Nišu, na stranačkoj konferenciji za novinare je rekao:
„Preko medija pozivam policiju da od predstavnika 'Južnih vesti' i 'Blica' uzme izjave ko im je dao informaciju i ko im je dostavio dokumenta o kojim su pisali jer postoji, u to sam potpuno ubeđen, direktna veza između onoga ko je novinarima dostavio vest i onoga ko je naložio paljevinu mog automobila 22. decembra prošle godine."

Miloš Banđur je pri tom, kao i nekoliko dana ranije, potvrdio autentičnost objavljene sudske presude. U Društvu novinara Niša njegova izjava ocenjena je kao očigledna namera da se izvrši pritisak na medije i skrene pažnja na druge događaje. Zbog toga je reagovalo i Udruženje novinara Srbije. Predsednik Izvršnog odbora UNS-a Petar Jeremić rekao je osuđujući nastup niškog većnika da policija ne bi smela da se bavi istragama o novinarskim izvorima:
Očekuje se i reagovanje SNS-a i rukovodstva grada Niša oko presude kojom je Miloš Banđur marta ove godine osuđen na zatvorsku kaznu, ali i oko njegovog pokušaja da vodi istragu protiv novinara. Sudska presuda Osnovnog suda u Kosovskoj Mitrovici može se lako pročitati na sajtu ove pravosudne ustanove i dostupna je svakom ko ima kompjuter...

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs