01. 11. 2012
RTS GUBI NEZAVISNOST AKO SE FINANSIRA IZ BUDŽETA
OEBS ZABRINUT ZBOG NACRTA ZAKONA
Beograd, 1.12.2012. (Blic) - Pola Tidi, v.d. šefa Misije OEBS u Srbiji, kaže za „Blic" da je ta organizacija zabrinuta zbog predloženog nacrta zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara, jer ako se ovakav zakon usvoji, ugroziće nezavisnost Ratela i RRA, ali i javnih servisa poput RTS-a i RTV Vojvodine.
Prema njenim rečima, nacrt koji su predložili iz Ministarstva finansija predviđa da se naknade koje su se do sada plaćale Republičkoj radiodifuznoj agenciji - RRA i Ratelu ubuduće uplaćuju u državni budžet. Na finansiranje iz budžeta bi, prema tom nacrtu, bili prebačeni i RTS i RTV Vojvodina.
Takav način finansiranja može da otvori prostor za politički uticaj na uređivačku politiku i ugrozi javni interes - kaže šefica Misije OEBS-a.
I Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), apelovalo je na Ministarstvo finansija da obavi širi krug konsultacija jer ovakav nacrt zadire u pitanja slobode medija.
Iz Ministarstva odgovaraju da nacrt nikako ne ugrožava nezavisnost regulatornih tela i javnih servisa.
Nezavisnost načina rada nije dovedena u pitanje ni ovim zakonom. Jedino što treba da ih evidentiraju u okviru javnih prihoda i da im prihodi prolaze kroz Trezor. Njihovi prihodi ne bi išli u budžet. A oni neće ništa od toga jer misle da je i vazduh njihov. To su državni organi koji naplaćuju naknade jer im je to zakonom dozvoljeno - kaže za „Blic" Milica Bisić, savetnica u Ministarstvu finansija.
TIJANIĆ: RTS NAMERNO ZAOBIĐEN
Kolika će biti pretplata za RTS i da li će se naplaćivati posle usvajanja novog zakona, još se ne zna. Aleksandar Tijanić, direktor RTS-a, kaže da njegova kuća nije pozvan ni u jednu radnu grupu. „Stičem utisak da smo namerno zaobiđeni. Iz predloga će biti jasno da li je namera zakonodavaca da ovladaju RTS-om ili da mu sačuvaju nezavisnost".
-
Nema komentara.













