Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

05. 11. 2012

OMETAJU I LETOVE AVIONA

Podnete tri krivične prijave za ilegalno korišćenje frekvencije

Novi Sad, 05.11.2012. (Večernje novosti) - Po "ugledu" na čuveni Radio Luksemburg, prvu piratsku radio-stanicu sada već daleke 1933. godine, etar iznad Srbije poslednjih godina sve više preplavljuju talasi piratskih emitera i ukrštaju se sa legalnim frekvencijama. Od početka ove godine, novosadska policija je Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal podnela tri krivične prijave zbog nelegalnog korišćenja frekvencija. 

Na području Novog Sada, po trenutnim saznanjima policije, dosad je otkriveno devet nelegalnih radio-stanica, od kojih su tri bez identifikacije. Dušan Aleksić, iz Odeljenja za suzbijanje privrednog kriminala, predočavajući da su to podaci RRA i RATEL, kaže da na teritoriji Srbije postoji 50 ilegalnih radio-stanica, a od 2008. godine do sada doneto je 258 rešenja o zabrani emitovanja. 

- Piratske radio-stanice emituju muzičke numere domaće i strane i reklame - kaže Aleksić, objašnjavajući da pritom ne plaćaju obaveze SOKOJ-u i autorima muzike. - Reklame kod njih su, po pravilu, jeftinije nego kod legalnih emitera, o čemu svedoči priznanice i računi, koje smo otkrili. 

Nelegalne radio-stanice, po rečima našeg sagovornika, predstavljaju i veliku opasnost, jer mogu da ugroze komunikacije institucija velikog prioriteta. Aleksić navodi primer od lane, kada je Služba za borbu protiv visokotehnološkog kriminala u Beogradu otkrila nelegalnu radio-stanicu, koja se emitovanjem programa uz loum opremu, „mešala" u frekvenciju avio-saobraćaja i ometala komunikaciju. Posledice su mogle biti fatalne. Vlasnik je uhapšen, a oprema oduzeta. Inače, oprema za radio-stanicu se na tržištu može nabaviti za 5.000 do 10.000 evra. 

- Imamo izuzetno dobru saradnju sa RRA i RATEL koji nam pružaju tehničku podršku - kaže Aleksić. - Koristi se specijalna oprema, koja identifikuje frekvencije i sistemom eliminacije dolazi do adrese nelegalne stanice. U svim slučajevima se oprema oduzima. 

Po rečima Gorana Karadžića iz RRA, ta agencija ima ingerencije da protiv piratskih emitera pokrene postupak.

- Možemo da zapečatimo i zabranimo rad, a ukoliko nastave sa emitovanjem programa, zbog lomljenja službenog pečata, podnosi se krivična prijava i tu se naša ingerencija završava - predočava Karadžić. - Država je uvidela da to nije dovoljno, pa je novim zakonom data mogućnost vraćanja inspektora za telekomunikacije. Problem je što taj posao radi samo jedan radnik, što nije dovoljno. Za otkrivanje piratskih emitera nadležna je Agencija za telekomunikacije.

U zatvor zbog "talasa" 

Piratsko emitovanje programa se kvalifikuje kao neovlašćeno bavljenje određenom delatnošću, odnosno neovlašćeno iskorišćavanje autorskog dela, ili predmeta srodnog prava, i ne spadaju u teži oblik privrednog kriminala. Za prvo je predviđena novčana, ili kazna zatvora do dve godine, a u drugom slučaju zatvorska kazna do pet godina.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs