03. 11. 2012
DRŽAVA NE SME DA KONTROLIŠE MEDIJE
Beograd, 03.11.2012. (Dnevnik) - Država bi što pre trebalo da počne primenu Medijske strategije usvojene pre godinu dana, koja predviđa njeno povlačenje iz vlasništva u medijima, naglasili su učesnici međunarodne konferencije "Petnaest godina nezavisnih medija u Srbiji".
- Vlada Srbije je pre godinu dana usvojila Medijsku strategiju i voleo bih da vidim njenu primenu što je pre moguće - izjavio je zamenik šefa Delegacije Evropske unije Adriano Martins.
On je naglasio da ne postoji potreba za nečim novim, već da je dovoljna primena postojeće Strategije, za šta će EU obezbediti novac. On je upozorio na to da se pare poreskih obveznika ne smeju koristiti za kontrolu uređivačke politike ili uticaj na medijskom tržištu. Direktorka Fondacije za otvoreno društvo Jadranka Jelinčič je rekla da bi trebalo efikasno primeniti Strategiju i pretočiti je u odgovarajuće zakone:
- Mediji su očigledno veoma važna stvar kada političari toliko žele da ih kontrolišu - navela je ona.
- Važno je da Vlada nema udeo u vlasništvu medija - rekla je i v. d. šefa Misije OEBS Pola Tidi, napominjući da su medijima potrebni transparentni izvori finansiranja da bi ostali nezavisni i ispunili svoju ulogu u kontrolisanju vlasti.
Direktorka Misije USAID-a Suzan Fric je ukazala na to da se u Srbiji nastavlja trend manjka poštovanja nezavisnosti medija, nedostatka podrške radu novinara, kao i uplitanja politike u medije.
-
Nema komentara.













