08. 11. 2012
NOVINARI „GLUVI“ ZA OBIČNE LJUDE
Godišnjica rada Komisije za žalbe Saveta za štampu
Beograd, 08.11.2012. (Danas) - U Srbiji vlada medijska džungla, te je rad Komisije za žalbe Saveta za štampu važan, jer ukazuje na ono što ne valja i pokušava da to ispravi, ocenio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Filip Švarm, predsedavajući Komisije. Rad Komisije pokazuje da se novinari najčešće oglušuju o „obične ljude", pri izveštavanju o nesrećama i ličnim tragedijama, marginalizovane grupe i manjine, a Švarm veruje da su njihove odluke navele novinare da ozbiljnije shvate važnost poštovanja Kodeksa novinara Srbije.
Za godinu dana, koliko postoji Komisija za žalbe, podnete su 38 žalbe, a odlučivano je o 24. Od toga je u devet slučajeva zaključeno da je Kodeks novinara prekršen. To su u pet slučajeva učinili Pres, dva puta Večernje novosti, a Blic i Politika po jednom. Žalbe, prema rečima generalne sekretarke Gordane Novaković, češće podnose NVO i institucije, a ređe pojedinci. Zanimljivo je da su u šest slučajeva novinari i mediji podnosili žalbe protiv kolega, najčešće zbog kršenja autorskih prava. U pet od šest slučajeva presuđeno je u korist podnosilaca žalbe, čiji su tekstovi i fotografije objavljivani bez navođenja izvora.
Član Komisije za žalbe, bivši sudija Zoran Ivošević, istakao je da se u prvoj godini postojanja, u Komisiji odomaćio stav da dokaze o kršenju Kodeksa pruža isključivo žalilac i da teret dokazivanja ne prelazi na Komisiju. Njegov kolega Boža Prelević smatra da Komisija treba da se izjašnjava i o žalbama na štampane medije koji zvanično nisu prihvatili nadležnost Saveta, ali da ti mediji ne bi bili u obavezi da štampaju odluku.
Savet za štampu Srbije je osnovan 2009. godine, nakon donošenja jedinstvenog Kodeksa novinara. Okuplja izdavače, vlasnike štampanih medija i profesionalne novinare. Predrag Jeremić, član Saveta za štampu, ističe da ovo telo ima dvostruki cilj, da ukaže na kršenje Kodeksa novinara i time pomogne novinarima da rade kvalitetnije i poštuju standarde profesije, ali i da se smanji broj tužbi protiv novinara i medija. Želja članova Saveta za štampu je da se povređeni pisanjem novina obrate Komisiji za žalbu, a ne sudovima, što je jevtinije i efikasnije.
Informer u Savetu
- Ne verujem da iko ima razlog da ne prihvati članstvo u Savetu za štampu, rekao je Dragan J. Vučićević, osnivač dnevnika Informer, koji do sada nije bio član Saveta, ali je odlučio da to postane. Vučićević smatra da je u interesu novina da se o njihovom radu i eventualnom kršenju Kodeksa izjašnjava Komisija za žalbe, koju čine predstavnici novinara, izdavača i javnosti, ali da Savet treba da se pozabavi i drugim problemima štampanih medija. Naveo je i loš kadrovski nivo sudija koje sude medijima, a uglavnom ne znaju kako oni funkcionišu.
-
Nema komentara.













