Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

08. 11. 2012

NOVINARI „GLUVI“ ZA OBIČNE LJUDE

Godišnjica rada Komisije za žalbe Saveta za štampu

Beograd, 08.11.2012. (Danas) - U Srbiji vlada medijska džungla, te je rad Komisije za žalbe Saveta za štampu važan, jer ukazuje na ono što ne valja i pokušava da to ispravi, ocenio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Filip Švarm, predsedavajući Komisije. Rad Komisije pokazuje da se novinari najčešće oglušuju o „obične ljude", pri izveštavanju o nesrećama i ličnim tragedijama, marginalizovane grupe i manjine, a Švarm veruje da su njihove odluke navele novinare da ozbiljnije shvate važnost poštovanja Kodeksa novinara Srbije. 

Za godinu dana, koliko postoji Komisija za žalbe, podnete su 38 žalbe, a odlučivano je o 24. Od toga je u devet slučajeva zaključeno da je Kodeks novinara prekršen. To su u pet slučajeva učinili Pres, dva puta Večernje novosti, a Blic i Politika po jednom. Žalbe, prema rečima generalne sekretarke Gordane Novaković, češće podnose NVO i institucije, a ređe pojedinci. Zanimljivo je da su u šest slučajeva novinari i mediji podnosili žalbe protiv kolega, najčešće zbog kršenja autorskih prava. U pet od šest slučajeva presuđeno je u korist podnosilaca žalbe, čiji su tekstovi i fotografije objavljivani bez navođenja izvora. 

Član Komisije za žalbe, bivši sudija Zoran Ivošević, istakao je da se u prvoj godini postojanja, u Komisiji odomaćio stav da dokaze o kršenju Kodeksa pruža isključivo žalilac i da teret dokazivanja ne prelazi na Komisiju. Njegov kolega Boža Prelević smatra da Komisija treba da se izjašnjava i o žalbama na štampane medije koji zvanično nisu prihvatili nadležnost Saveta, ali da ti mediji ne bi bili u obavezi da štampaju odluku. 

Savet za štampu Srbije je osnovan 2009. godine, nakon donošenja jedinstvenog Kodeksa novinara. Okuplja izdavače, vlasnike štampanih medija i profesionalne novinare. Predrag Jeremić, član Saveta za štampu, ističe da ovo telo ima dvostruki cilj, da ukaže na kršenje Kodeksa novinara i time pomogne novinarima da rade kvalitetnije i poštuju standarde profesije, ali i da se smanji broj tužbi protiv novinara i medija. Želja članova Saveta za štampu je da se povređeni pisanjem novina obrate Komisiji za žalbu, a ne sudovima, što je jevtinije i efikasnije.

Informer u Savetu

- Ne verujem da iko ima razlog da ne prihvati članstvo u Savetu za štampu, rekao je Dragan J. Vučićević, osnivač dnevnika Informer, koji do sada nije bio član Saveta, ali je odlučio da to postane. Vučićević smatra da je u interesu novina da se o njihovom radu i eventualnom kršenju Kodeksa izjašnjava Komisija za žalbe, koju čine predstavnici novinara, izdavača i javnosti, ali da Savet treba da se pozabavi i drugim problemima štampanih medija. Naveo je i loš kadrovski nivo sudija koje sude medijima, a uglavnom ne znaju kako oni funkcionišu.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs