20. 12. 2012
Smrtonosna godina za novinare
Berlin, 20.12.2012. (Politika) - Na zadatku ubijeno 88 novinara i još 53 „novinara amatera". Sirija - groblje profesije. U zatvorima širom sveta sede 193 novinara.
Davno nije bilo tako loše godine po novinare kao što je 2012, kaže se u godišnjem izveštaju organizacije "Reporteri bez granica".
Izveštaj navodi da je 88 novinara ubijeno na zadatku, što je najveći broj otkako su "Reporteri" 1995. počeli da podnose godišnje izveštaje.
Ubijeno je i šest medijskih saradnika, kao i 47 blogera koji su u izveštaju nazvani "novinari amateri".
"Oni su ubijeni od strane organizovanih kriminalnih grupa, krijumčara drogom, militantnih islamista ili po nalogu korumpiranih zvaničnika", stoji u izveštaju.
"Godina 2012. bila je izuzetno smrtonosna", kaže Ulrike Gruska iz "Reportera bez granica", prenosi Dojče vele. Godina na izmaku bila je posebno opasna za novinare amatere, blogere i onlajn novinare. Prošle godine širom sveta ubijeno je petoro, a ove 47 ljudi. Samo je u Siriji ubijeno njih 44.
"Groblje novinara" - taj tužni naziv "Reporteri bez granici" dali su Siriji, gde je tokom 2012. ubijeno ukupno 65 medijskih radnika na zadatku, a 21 je uhapšen.
"U Siriji su mnogi pokušavali da probiju blokadu informacija postavljenu od strane režima", kaže Gruska. „Pokušavali su da prokrijumčare informacije iz zemlje, bilo u formi bloga, video-snimka, bilo snimka mobilnim telefonom."
U velikoj opasnosti u Siriji bili su i ruski novinari, kaže Mecger, koji je u oktobru ove godine vršio istraživanja u ovoj zemlji pogođenoj građanskim ratom.
"Problem sirijskih kolega jeste to da se veoma često nalaze u unakrsnoj vatri", naglašava Nils Mecger, urednik stručnog časopisa "Zenit". „Za mnoge pobunjenike, zaposleni u državnoj televiziji nisu samo neutralni posmatrači rata. Neke islamističke grupe otimale su pojedine novinare državnih sirijskih medija i ubijale ih."
"Biti novinar u Siriji je kao da hodate po minskom polju", opisao je Mazen Darviš, 38-godišnjak koji je osnovao "Sirijski centar za medije i slobodu izražavanja", novinarsku svakodnenicu u svojoj zemlji. "Niko ne može znati kada će se aktivirati mina."
Darviš je uhapšen u februaru 2012. i nepoznato je gde ga drže nakon hapšenja. "Reporteri bez granica" dodelili su mu nagradu u čast njegove hrabrosti i posvećenosti. Dobitnik ove nagrade za 2012. su i avganistanske dnevne novine "8 ujutru".
I izveštaj iz Somalije konstatuje da je ovo bila "crna godina" - ubijeno je 18 novinara, što je više nego ikada u toku jedne godine. U Pakistanu je ubijeno deset novinara i saradnika medija. Ta zemlja je već godinama jedno od najopasnijih mesta za novinare.
Novinari žive opasno i u Meksiku, posebno kada izveštavaju o organizovanom kriminalu ili vezama između narko-bosova i državnih službenika. U 2012. godini u Meksiku je stradalo šest novinara.
Po "Reporterima bez granica" jedna od najopasnijih zemalja je i Brazil, gde je stradalo pet reportera.
Pored drugih podataka koje objavljuju "Reporteri bez granica", jedan naročito zabrinjava - više od 1.000 novinara i blogera je u toku 2012. uhapšeno, a skoro 2.000 novinara bilo je ili ugroženo ili napadnuto. Trenutno u zatvorima širom sveta sedi 193 novinara, od toga samo u Turskoj 70. "Reporteri" su sigurni da u 42 slučaja njihovo hapšenje ima veze sa njihovom profesijom.
Novinare i novinare amatere hapse i u Kini. Trenutno ih je u zatvoru oko 100 - većina već godinama i pod lošim uslovima. Često su u pozadini optužbe protiv korumpiranih regionalnih zvaničnika, koji se na taj način oslobađaju svojih najoštrijih kritičara.
U Eritreji je trenutno 28 novinara u zatvoru - ponekad u samicama i podrumskim ćelijama.
Novinari žive opasno i u drugim zemljama - Oman i Kuba preduzimaju mere protiv blogera koji kritikuju vladu. Izveštaj "Reportera" upućuje optužbe i Iraku, a u Africi, piše, posebno zabrinjava sever Malija.
U izveštaju "Reportera bez granica" nema kritika na račun zapadnih zemalja.
-
Nema komentara.













