28. 01. 2013
Petković: U martu o zakonu o medijima
Beograd, 28.01.2013. (RTV) - Ministar kulture i informisanja Srbije Bratislav Petković izjavio je danas da će u martu u skupštinsku proceduru biti uvršten zakon koji će regulisati pitanja javnosti i dozvoljene koncentracije vlasništva u medijima, stabilno finansiranje javnih televizijskih servisa i izlazak države iz medija.
Petković je u Skupštini Srbije na javnom slušanju o medijskim slobodama rekao da će država u potpunosti ispuniti sve rokove usvajanja zakona predviđene medijskom strategijom i akcionim planom, a za nekoliko dana počeće široka javna rasprava o novom zakonu.
Posle usvajanja tog zakona, kako je najavio, biće pokrenuta i javna rasprava o materijalnom položaju i poboljšanju društvenog statusa novinara.
"Mediji ne bi trebalo da budu u funkciji dezinformisanja i političke propagande, obračuna s političkim neistomišljenicima, tajkunske i neke druge samoproklamovane elite", rekao je Petković.
Po njegovim rečima, borba protiv korupcije dobiće puni smisao ako mediji budu objektivno izveštavali o tim pojavama i borbi protiv njih.
"Naš zadatak je da zakonski ograničimo uticaj moćnika kojima objektivno informisanje nije na kraj pameti" rekao je Petković.
On je najavio da će država zakonskim rešenjem pomoći medijima koji dođu u tešku materijalnu situaciju, a ta pomoć biće dostupna svim pod jednakim uslovima i transparentna.
Nova vlast, kako je ocenio Petković, ne vrši uticaj na medije i po njegovim rečima je "pod oštricom medijske kritike".
"Ma koliko kritika bila beskompromisna, vlast neće gušiti slobode medija i činiće sve da sačuva pravo na slobodno mišljenje i iskazivanje tog mišljenja", rekao je Petković.
Prema njegovim rečima, nova vlast ne vrši pritisak na medije, ali su mediji "i dalje izloženi finansijskom pritisku onih koji su ih kontrolisali i u prethodnom režimu".
-
Nema komentara.













