Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

05. 02. 2013

Večita digitalizacija

Beograd, 5.2.2013. (Danas) -  I dalje se ne zna kada će u Srbiji biti završen proces digitalizacije televizije. Zapravo, zna se kada je poslednji rok u Evropi da se s analognog emitovanja signala pređe na digitalno - 2015, ali se naše nadležno ministarstvo ne usuđuje da ponovo daje procene kada bi taj proces mogao biti okončan.

Priča o digitalizaciji kod nas se dosad svodila na to da se ne zna „ko kosi, a ko vodu nosi". Pričalo se da smo, izuzimajući Hrvatsku, bili ispred ostalih zemalja u regionu po pitanju digitalizacije, ali... Prvi rok koji smo sami sebi postavili bio je april 2012. Ali ne, mi smo hteli to da završimo kada i članice EU. Iako je stručna javnost upozoravala da ne postoje izgledi da se proces digitalizacije završi u tom roku, prošla vlada Srbije je do skoro poslednjeg trenutka tvrdila da će „biti u roku".

Došlo je, potom, do promene plana. Umesto da se analogni signal ugasi istog dana na celoj teritoriji Srbije, rečeno je da će se to uraditi po etapama. Posle toga se više niko nije usudio da daje rokove, ali je tadašnja nadležna državna sekretarka Jasna Matić ukazivala da će se prva faza završiti tokom 2012, a konačan proces 2013. Posle je i ta faza bila „pomerena" za početak ove godine. I onda su Srbiju zadesili izbori.

Novi državni sekretar za telekomunikacije Stefan Lazarević „misli" da će prva faza gašenja analognog signala biti sledeće godine, ali ni on nije zacrtao određeni rok. Na osnovu njegove priče, proces digitalizacije televizije u našoj zemlji bio je zakočen. Sada se formiraju radna tela, usvajaju neki novi dokumenti.

Ukoliko ne pređemo do juna 2015. na digitalni signal, a sve zemlje u našem okruženju budu završile taj proces, to bi moglo da dovede do zbrke u radiodifuznom sistemu. Pa bi onda Srbija verovatno morala da trpi penale od evropskih nadležnih tela. Što se građana tiče, oni koji imaju kablovsku televiziju ne moraju da brinu o tome da li će ostati bez slike na TV uređajima, jer na njih neće uticati digitalizacija. Međutim, skoro 1,5 milion domaćinstava, koji signal „hvataju" putem antene moraće da kupe STB uređaje ili posebne televizore kako ne bi ostali bez prijema na TV aparatima. Jedina prednost u kašnjenju digitalizacije jeste što cena tih uređaja vremenom opada.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs