Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

18. 02. 2013

Jubilej Radio Beograda

Beograd, 18.02.2013. (Politika) - Ovih dana obeležava se pedeset i pet godina Drugog programa Radio Beograda, koji je počeo redovno emitovanje 9. februara 1958. godine, i isprva samo nedeljom, a od 1963. svakodnevno.

Nesumnjivo da je Drugi program doneo na naše radio-talase dah svežine. To se najviše moglo zapaziti u zabavnim emisijama, reportažama, dramskim, kulturnim i novouvedenim kontakt-programima. Svim tim novinama u programskoj fizionomiji osvojeni su novi, naročito mladi slušaoci.

Do nove etape dolazi kada Radio Beograd 2 počinje 23. septembra 2002. da deluje kao program kulture i umetnosti sa geslom "Elitizam za sve". Budući da je Drugi program dotad u osnovi imao lakši, pretežno zabavni karakter, bio je to smeo preokret. Ali, kako se ispostavilo, ta programska orijentacija bila je opravdana i brojni slušaoci su postepeno počeli da prihvataju i redovno prate gotovo sve emisije. I javni medijski servisi u drugim zemljama imaju slične programe. U tom pogledu nameće se poređenje sa programskom konstelacijom Francuskog radija u čijem sastavu, pored informativno-političkog, deluju još i programi "Frans kultur" i "Frans muzik". No, Radio Beograd 2, za razliku od francuskog, deli svoj talas sa Trećim programom i zato emituje program samo od 5 do 20 časova. Dabome, bilo bi bolje da se ovo „sustanarstvo" prekine, ali u ovom času o tome samo možemo nagađati.

Programska šema Radio Beograda 2, gotovo u celosti, traje već deset godina. Možda bi trebalo razmisliti o mogućnosti da dođe i do nekih promena, budući da većinu emisija čine razgovori u studiju sa pozvanim gostima, te se zbog toga radio-program delimično pretvorio u neku vrstu ozvučenog kluba što ponekad može biti i monotono. Nameće se pitanje šta bi, recimo, bilo kad bi dnevna novina, pored vesti, isključivo objavljivala razgovore više učesnika i pojedinačne intervjue? Smatramo da treba povećati broj monoloških iskaza u vidu autorskih priloga kao što su komentari i kritički prikazi svih kulturnih pojava i manifestacija, uključujući i osvrte na programe medija (radio i televizija), koje bi sad valjalo proširiti i na elektronska izdanja. Dobro je što se dokumentarni prilozi gotovo sakodnevno emituju - to su one emisije sa naznakom "Govori da bih te video". 

Ali, primetan je nedostatak putopisnih reportaža iz zemlje i inostranstva. Dodajmo da mnogim slušaocima ne odgovara isuviše moderna muzika u govornim emisijama ("Krugovi", "U prvih pet" itd.). Što se tiče prisustva umetničke muzike na ovom progamu može se zaključiti kako je situacija zadovoljavajuća. Naravno, navedene primedbe izložili smo u cilju unapređenja programa do kojeg može doći jedino promenama i uvođenjem novih emisija, što nikako ne umanjuje sve što je ovaj program kulture i umetnosti dosad postigao a to je da elitizam na radio-talasima postaje svojina sve većeg broja redovnih slušalaca.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs