01. 04. 2013
TIJANIĆ: BUDŽET IZNUĐENO REŠENJE
Beograd, 01.04.2013. (Danas) - Najavljeni prelazak RTS sa pretplate na državni budžet je iznuđeno rešenje koje na neki način favorizuje komercijalne medije i zbog kojeg ćemo morati da otpustimo do 1.000 zaposlenih i smanjimo program, izjavio je generalni direktor RTS Aleksandar Tijanić.
Prema Tijanićevim rečima, finansiranje RTS-a isključivo iz državnog budžeta nije funkcionalno rešenje jer budžet „nije razvojni, već krizni".
"Pretplata se svela samo na Beograd i Novi Sad i prosto nije realno da ta dva grada izdržavaju državu od osam miliona stanovnika. Moraćemo da otpustimo do 1.000 zaposlenih, da smanjimo program, a pitanje je šta će biti sa našim simfonijskim orkestrom i horovima", kaže Tijanić. "Koliko pretplata ima loših strana, toliko i prelazak na budžet ima svoju lošu stranu, a to je ograničavanje funkcije i delovanja javnog servisa, ali i na neki način favorizovanja komercijalnih medija", smatra Tijanić.
Novac, za koji generalni direktor RTS-a pretpostavlja da bi javni servis trebalo da dobija iz budžeta, neće biti dovoljan za normalno delovanje i razvoj te televizije. "Onoliko koliko znamo, pošto nismo zvanično upoznati, trebalo bi da iz budžeta dobijamo koliko smo od pretplate dobijali na njenoj najnižoj tački, odnosno između 55 miliona i 60 miliona evra. Nama je potrebno najmanje 70 miliona evra, bez marketinga, za normalno funkcionisanje, digitalizaciju, snimanje novih serija, očuvanje dopisničke mreže, nove emisije, modernizaciju...", navodi Tijanić.
Hrvatski primer
- Ako mi od države dobijemo 60 miliona evra i još 20 miliona evra zaradimo od marketinga, to je ukupno 80 miliona evra. HRT, u zemlji koja je dva puta manja od Srbije, ima 240 miliona evra. To znači da je za njihov javni servis budžet veći tri puta od našeg, tvrdi Tijanić.
-
Nema komentara.













