Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

09. 04. 2013

BEZ SLOGE NEMA NOVCA

Raspodelu iz budžeta sredstvima informisanja gradonačelnik Kraljeva uslovio njihovim međusobnim dogovorom

Kraljevo, 09.04.2013. (Politika) - Kad nema pravila sve je prepušteno manipulaciji ili volji pojedinaca. To se potvrdilo i u Kraljevu prilikom najnovije raspodele polovine od ukupno 12 miliona dinara namenjenih lokalnim i regionalnim medijima. 

Koliko, kome i kada će biti isplaćeno ovde već nekoliko godina uglavnom odlučuju gradonačelnici, svako prema svojim merilima. Tako je aktuelni gradonačelnik Kraljeva Dragan Jovanović (SNS) u tom poslu najpre želeo da bude „demokrata" pa je od vlasnika ovdašnjih televizija, radio-stanica i novina zatražio da predlog raspodele sačine sami.

Verovatno i sam iznenađen, pre mesec dana je dobio usaglašen predlog od vlasnika i urednika tri lokalne televizije, dva radija i jednih novina. Međutim, desilo se da baš 1. aprila, umesto sklapanja ugovora, gradonačelnik Jovanović taj predlog, ipak, koriguje. Pravo na novčanu pomoć, umanjujući svote drugima, on dodeljuje i još jednoj kablovskoj TV i dvojim novinama u elektronskom izdanju.

Vlasnici medija, njih osam od ukupno devet, pritisnuti finansijskim nevoljama, i na to pristaju. Međutim, krajem protekle nedelje, kada se konačno očekivao potpis ugovora i skorija isplata, raniji pristanak iznenada povlači Televizija Kraljevo, odnosno Violeta Konjokrad, odnedavno vlasnica i direktorka ove kuće. Ona, kako nam je objasnila, insistira na većoj svoti, jer bi ova kuća trebalo da sredstva dobije po tri osnova, budući da poseduje TV, radio i novine.

Na "neslogu" među novinarima gradonačelnik Jovanović još jače zahteva slogu, odnosno konsenzus pa se sve opet odlaže. Tokom vikenda ta tema postaje i razlog medijskog prepucavanja, posebno između lokalnih TV stanica, pa se u čitavo zamešateljstvo ubacuje i „otvoreno pismo" koje su gradonačelniku, navodno, uputili dopisnici beogradskih medija. To pismo, koje je bez potpisa i uprkos demantiju većine dopisnika o autorstvu, TV Kraljevo javno objavljuje pa proizlazi da i novinari dopisnici traže pare iz gradske kase. - Pismo sam stvarno dobio sa neke nepoznate elektronske adrese - tvrdi gradonačelnik Jovanović - ali to na stranu. Zašto tražim konsenzus od vlasnika medija. Ne da bih sve prolongirao već, evo, vlasnica TV Kraljevo traži više od četiri miliona dinara na godišnjem nivou, a sada dva miliona što je trećina raspoloživih para. Ne mogu da kažem ne dam, ili da joj ja umanjim to što traži već ako se oni slože da udovolje njenom zahtevu i daju joj više, odmah ću obaviti raspodelu. Ovako neka sve ide na konkurs, pa projekti, posebno radno telo i onda raspodele - ističe Jovanović.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs