Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

03. 05. 2013

Svetski dan slobode medija

Beograd, 03.05.2013. (RTS) - U svetu obeležava Svetski dan slobode medija, uz poruke da svi medijski radnici moraju da rade bez straha i odmazde i da pretnje i nasilje kojima su izloženi moraju biti zaustavljeni.

Dvadesetu godinu zaredom, u svetu se obeležava Svetski dan slobode medija. Svetske organizacije poručuju da medijski radnici moraju da rade bez straha i da se moraju zaustaviti pretnje kojima su izloženi.

U zajedničkoj poruci generalnog sekretara UN Ban Kimuna i generalne sekretarke UNESKO-a Irine Bokove ističe se da je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za izgradnju slobodnog i demokratskog društva i jačanje prava pojedinaca.

Ban i Bokova ističu neophodnost postojanja sigurnog okruženja u kojem svi mogu da govore slobodno i otvoreno, bez straha i odmazde.

Oni su upozorili da je svake godine sloboda izražavanja na udaru novih pretnji, a novinari su često meta nasilja, jer pomažu da se obezbedi transparentnost javnih poslova.

"Više od 600 novinara ubijeno je u poslednjih deset godina, mnogi od njih dok su izveštavali iz sredina koje nisu zahvaćene sukobima. Atmosfera nekažnjivosti opstaje. U devet od deset slučajeva ubistvo novinara prođe nekažnjeno. Previše medijskih radnika trpi zastrašivanje, pretnje i nasilje. Moramo pronaći rešenje za takvu nesigurnost i nepravdu", zaključuju oni.

Predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić poručio je da je slobodna, pluralistička i nezavisna štampa od ključnog značaja za promovisanje ljudskih prava i dobrog upravljanja.

"Novinarstvo je plemenit poziv. U svakom društvu štampa ima potencijal da deluje kao bedem protiv zloupotreba vlasti, pomažući da se otkriju neprijatne istine", poručio je Jeremić u svečanom obraćanju Generalnoj skupštini UN.

Zabrinutost za bezbednost novinara

Iz OEBS-a upozoravaju da i u zemljama članicama te organizacije postoji zabrinutost u vezi sa pravima novinara i njihovom bezbednošću.

Predsedavajući OEBS-a, ukrajinski ministar spoljnih poslova Leonid Kožara, ukazao je na značaj posvećenosti država članica OEBS-a slobodi medija i njihovoj dužnosti da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.

"Mnogi od napada protiv novinara nikada nisu razrešeni, počinioci i nalogodavci nisu krivično gonjeni", rekao je Kožara i naglasio da je to neprihvatljivo.

"Svi novinari i medijski radnici moraju da rade bez straha za svoju bezbednost i sigurnost", rekao je Kožara, dodavši da sloboda medija spada u prioritete ukrajinskog predsedavanja OEBS-om.

I predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović istakla je da pretnje, zastrašivanja, uznemiravanje i nasilje moraju da budu zaustavljeni.

"Mi - novinari, mediji, vlade, nevladine i međunarodne organizacije moramo zajedno da radimo na zaustavljanju ovog zabrinjavajućeg trenda", naglasila je Mijatović.

Generalna skupština UN-a 1993. godine donela je odluku o obeležavanju Svetskog dana slobode medija, s ciljem da se podigne svest o značaju slobode štampe i kako bi se vlade država podsetile da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.

Centralna manifestacija u organizaciji Uneska ove godine se održava u San Hoseu u Kostariki, od 2. do 4. maja, a glavna tema je "Sigurni da govore: Obezbeđivanje slobode izražavanja u svim medijima", sa posebnim akcentom na sigurnost novinara, pitanja nekažnjivosti i digitalne bezbednosti.

Tim povodom Unesko je objavio publikaciju "Pritisci na slobodu: 20 godina Svetskog dana slobode medija", koja sadrži osvrte na početke, pa sve do izazova sa kojima će sloboda štampe biti suočena u budućnosti.

Tu su i svedočenja 27 pojedinaca i organizacija koji su deo borbe za slobodu medija.

Nagrada novinarki iz Etiopije

UNESKO od 1997. godine dodeljuje i nagradu "Giljermo Kano" zaslužnim pojedincima, organizacijama ili institucijama za izuzetan doprinos odbrani slobode medija.

Nagrada nosi ime po kolumbijskom novinaru koji je pisao o narko-kartelima i koji je zbog toga ubijen 1986. godine ispred svoje redakcije.

Ovogodišnja dobitnica je novinarka iz Etiopije Rejot Alemu, koja je kritički pisala o političkoj situaciji i socijalnim temama u svojoj zemlji, fokusirajući se na siromaštvo i jednakost polova.

Uhapšena je 2011. godine i služi petogodišnju zatvorsku kaznu.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs