03. 05. 2013
VLADA ŠTITI SVOJE I KAD KRŠE ZAKON
INTERVJU RODOLJUB ŠABIĆ
Beograd, 03.05.2013. (Blic) - Vlast legitimitet od građana dobija na izborima i zato je najnormalnija stvar da kad god javnost zatraži račun, oni treba da ga polože, kaže Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka.
Polažu li taj račun? Nadležna ministarstva u 2011. i 2012. nisu pokrenula nijedan prekršajni postupak protiv prekršilaca Zakona o slobodnom pristupu informacijama, a takvih je bilo na hiljade. Da poverenik ima ovlašćenja da ih kazni, svi bi bili kažnjeni. Međutim, ovako se radi o pozivu na kršenje Zakona. Od 24 predmeta spornih privatizacija, 15 je godinama bilo i kod nas, a postoje i nalazi poverenika da se objave određeni dokumenti. Ipak, to nikada nije urađeno. Broj ljudi koji vam se obraćaju sve je veći? To je ujedno najveći kvalitet ovog zakona. Kada su građani glavni žalioci, onda to pokazuje da su prepoznali smisao Zakona. Broj žalbi prešao je 20.000. Ima li smisla obavljati posao Poverenika? Da mislim da nema smisla, ne bih ni radio. Broj građana koji nam se obraćaju meri se u hiljadama, i svi oni hoće svoja prava, da pitaju i da znaju. Živimo li u "kući velikog brata"? Službe bezbednosti nisu jedine koje se bave prisluškivanjem. Broj ljudi koji ima pristup takvim informacijama veći je nego što se može pretpostaviti. (opširnije na BlicTv, www.blic.rs/video)
VLAST DA RAZUME MEDIJE
Važno da predstavnici vlasti razumeju obaveze koje imaju prema medijima. Problema ima mnogo, zbog čega je neophodno da se postavlja pitanje odgovornosti za kršenje zakonskih prava javnosti, rekao je Šabić povodom Svetskog dana medija 3. maja.
-
Nema komentara.













