17. 06. 2013
REZULTATE IMAMO I NE BOJIM SE REKONSTRUKCIJE!
Standard građana je prioritet, a kad se to postigne biće više novca za kulturu
Ministarstvo će sugerisati Vladi da preispita izveštaj Verice Barać o korupciji u medijima
Beograd, 17.06.2013. (Večernje novosti ) - Vicepremijer Aleksandar Vučić vodi odgovornu politiku u svim segmentima društva, pa će, što se Vlade tiče, tako biti i u oblasti kulture i medija. Ja se, lično, ne bojim ni izbora, ni rekonstrukcije, mada se moje ime često pominje kao ime nekog ko će biti „rekonstruisan". Ako Vlada proceni da nemamo rezultate i da nismo ispunili očekivanja, u redu. Lično sam zadovoljan, posebno s obzirom na date okolnosti, bočne udare i zlonamernost pojedinih medija u proceni naših rezultata.
Ovako za „Novosti" ocenjuje svoj rad Bratislav Petković, ministar kulture i informisanja. Osvrće se i na protest kulturnih radnika najavljen za sledeću nedelju i mala izdvajanja za kulturu.
- Kad smo već kod protesta kulturnih radnika, setimo se koje su stranke podržavali i na kojim su binama u predizbornim kampanjama učestvovali. Slažem se da su izdvajanja za kulturu mala, ali to nije naša krivica. Procenat od 0,6 odsto iz budžeta smo nasledili. Sveopšta je kriza. Zdravstvo nema para, nema para za vraćanje kredita, kako onda da tražite više para za kulturu!? Kako da nekome ko nema novca ni za lekove objasnite da su kulturni radnici besni jer nema para za neki film!
To može da zvuči kao jeftin populizam...
- Nije jeftin populizam. Zaista mislim da u kulturu spada i briga o sugrađanima. Ne možemo samo da mislimo na sebe, kritikujemo, i budemo slepi na probleme društva.
Gotovo da nema nedelje a da neki „kulturni skandal" ne napuni štampu. Prošle nedelje bio je to „Nišvil"...
- Za finansiranje svih manifestacija postoje nezavisne stručne komisije koje odlučuju kome će biti dato koliko. U komisiji koja je odlučivala o „Nišvilu" bili su Vojkan Borisavljević i Branka Radović, i zaključili da je neprimereno da „Nišvil" dobije devet miliona. Prošle godine su dobili dva.
To ne znači da ne treba da dobiju ništa!
- Ne znači. Dobiće nešto od Ministarstva, na osnovu diskrecionog prava ministra, na šta imamo pravo. Ali trebalo je bolje da komuniciraju direktno sa Ministarstvom, a ne preko medija.
Ima li stranačkih kriterijuma kad se deli novac?
- Nema, naravno. Stranački kriterijum je postojao pre našeg dolaska. Neki ljudi nisu ni konkurisali jer su znali da neće dobiti ništa pošto nisu bili bliski DS. Želim da podsetim da je prethodna vlast dovela Srbiju, pa i kulturu, u ovakvu situaciju, a mi sad pokušavamo da pokrenemo stvari od nule.
Ni problemi s finansiranjem filma nisu rešeni. Naši filmovi osvajaju nagrade, a izdvajanja su nula.
- Nije baš tako, mnogo se manipuliše tom nulom. U prethodnom periodu Filmski centar je potrošio ogromne pare. Samo odlazak u Kan koštao je 40.000 evra, a nismo imali predstavnika. Uzimane su pare za filmove koji nisu snimani. Ratel i RRA su uplatili 42 miliona dinara, i još oko 50 treba da se uplati. Biće novca za film!
Zašto se toliko kasnilo sa konkursom za otkup knjiga?
- Konkurs je raspisan 13. juna. Kasnilo se jer do okončanja komisije nismo znali kolika su raspoloživa sredstva za otkup knjiga. Ali to je već pitanje za Ministarstvo finansija.
Ostaju li proskribovane javne nabavke u kulturi?
- Tenderi se neće raspisivati za angažovanje reditelja ili glumaca, ali hoće za nabavku automobila, scenografije, i, nažalost, knjiga. Ministarstvo, s obzirom na to da nije predlagač tog zakona, ne može ništa da učini osim da podrži inicijativu nezadovoljnih kulturnih institucija, ali mi smo odgovorna vlast i red mora da postoji i u kulturi.
Čime možete da se pohvalite za ovih godinu dana?
- I pored minimalnog budžeta za kulturu, otvorili smo četiri muzeja - Vuka i Dositeja, Istorijski muzej Srbije, Muzej SPC i Konak kneza Miloša. Prethodna vlast je dovela prestonicu u situaciju da nemamo nijedan muzej, i da nemamo čime da se pohvalimo i primimo turiste kad dođu u Beograd. Do septembra će se otvoriti i nova zgrada Muzeja kinoteke, a očekuje nas i velika izložba o Stefanu Nemanji, kao i stogodišnjica početka Prvog svetskog rata.
Da li će biti ukinute nacionalne penzije?
- Neće, ali ćemo od jeseni promeniti uredbu, pa one više neće biti socijalna kategorija, već priznanje.
Svi s nestrpljenjem očekuju set medijskih zakona...
- Zakon o javnom informisanju je bio na javnoj raspravi. Čekamo mišljenja ministarstava i pred poslanike će u septembru. Vlasništvo u medijima biće transparentno, biće privatizovan Tanjug, novinari će biti zaštićeniji. I Zakon o elektronskim medijima sledeće nedelje ide na javnu raspravu, a Zakon o javnim servisima, kojim će biti ukinuta TV pretplata, gotov je na jesen. Ministarstvo kulture sugerisaće Vladi Srbije da se stavi na razmatranje izveštaj pokojne Verice Barać o korupciji u medijima, u kome su već prozvani mnogi predstavnici prethodnog režima koji su kroz svoje marketinške agencije vršili pritisak na medije. Ni Ministarstvo kulture i informisanja, niti Vlada Srbije tako nešto neće dozvoliti!
KULTURA ODAVNO U EVROPI
Čekujete li datum za početak pregovora sa EU?
- S obzirom na to da je i nemački ambasador u Beogradu optimista, da je optimista i prvi potpredsednik Vučić, nema razloga da ja ne budem. Srpska kultura je odavno u Evropi. Čak se i jedna Mađarska ponosi našim ikonama iz Sent Andreje. Tu su i likovna umetnost i film. Možda sada bude nešto više para iz EU fondova.
40 MILIONA ZA BELI DVOR
Bilo je primedaba da se puno para izdvaja za Beli dvor i da bismo postali arheološka oaza da samo deo ide za arheologiju.
- Uskoro će biti napravljen zakon o Belom dvoru. Nasledili smo to da se pare za Dvor izdavajaju preko Ministarstva kulture, oko 40 miliona dinara godišnje. Što se tiče arheologije, nije tačno da se ne odvaja ništa, naprotiv. Za Medijanu dajemo 120 miliona. I ranije su davane ogromne pare, a nije urađeno skoro ništa.
MUZEJ SAVREMENE UMETNOSTI DOGODINE
Šta je sa Narodnim muzejem i Muzejem savremene umetnosti?
- U Narodnom muzeju moramo prvo da osposobimo krov, za šta su obezbeđene pare. Problem je što još nije formiran UO koji bi to verifikovao. Ali Muzej je gostovao u Atini sa ikonama iz 15. i 16. veka i tražili su da se izložba produži do oktobra. Što se tiče Muzeja savremene umetnosti, očekujemo da obnova započne u septembru i završi se za godinu dana.
-
Nema komentara.













