Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

19. 08. 2013

DIGITALIZACIJA: BOLJA SLIKA I DODATNI TROŠKOVI

Beograd, 19.08.2013. (Blic) - Digitalizacija koja u Srbiji treba da bude završena do juna 2015. godine "pogodiće" samo korisnike "zemaljske" televizije, odnosno one koji TV signal još primaju preko obične antene, a ne "preko kabla".

Takvih je, kako za "Blic" kaže Stefan Lazarević, državni sekretar u Ministarstvu spoljne, unutrašnje trgovine i telekomunikacija, oko 50 odsto domaćinstava u Srbiji i oni mogu da prate svega nekoliko TV programa. Uslov za to da oni mogu da primaju digitalni signal je da nabave televizor koji u sebi sadrži tzv. DVB-T2 prijemnik ili da na već postojeći televizor priključe "set top box" uređaj koji omogućava primanje digitalnog signala.

I mada su se u pojedinim radnjama još pre više od godinu dana pojavili navodno adekvatni televizori, činjenica je da su oni na srpsko tržište počeli da stižu tek nedavno. Cene, naravno, variraju u zavisnosti od proizvođača i modela, ali se kreću oko 1.000 evra.

Nabavka "set top boxa" bi se, u tom pogledu pokazala kao isplativija investicija, s obzirom na to da je njegova cena trenutno oko 100 evra.

Digitalizacijom će biti obezbeđeni uslovi za emitovanje mnogo većeg broja programa, pokrivenost TV signalom biće mnogo veća, a kvalitet slike i tona biće mnogo bolji - kaže Stefan Lazarević.

U ponudi će imati i dodatne aplikacije, kao što su izbor prevoda ili titlovanje sadržaja koji će se prikazivati istovremeno sa slikom, što može da bude veoma važno za predstavnike nacionalnih manjina i ostale kojima srpski nije maternji jezik.

Prelaskom sa analognog na digitalno emitovanje biće otvoren i prostor za nove servise, kao što su nova generacija mobilne telefonije i mobilni internet, a od prodaje oslobođenog dela spektra profi tiraće i srpski budžet.

Prodajom oslobođenog spektra mogu se dobiti značajna fi nansijska sredstva za budžet Srbije, a korišćenjem mobilnog brzog interneta olakšava se razvoj ruralnih područja - kaže Stefan Lazarević.

JAČI SIGNAL SUSEDNIH ZEMALJA

Ukoliko Srbija ne ispuni međunarodnu obavezu i ne sprovede digitalizaciju, građani i to pre svega oni koji žive u pograničnim oblastima, neće moći da gledaju domaće TV kanale, jer će oni praktično biti „pokriveni" digitalnim TV signalima iz susednih zemalja.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs