Home
/
Medijska scena
/
U fokusu
04. 11. 2013
NEMA TEHNIČKIH PREPREKA ZA DIGITALIZACIJU
Beograd, 04.11.2013 (Dnevnik) - Državni sekretar u Ministarstvu trgovine i telekomunikacija Stefan Lazarević rekao da više ne postoje tehničke prepreke za prelazak na digitalno emitovanje televizijskog programa.
"Inicijalna mreža će biti proširena uz pomoć frekvencija TV Avala", najavio Lazarević, gostujući u Dnevniku RTS-a, i dodao će se emitovati s 35 lokacija, podsetivši na to da je Ministarstvo prošle nedelje donelo Pravilnik o raspodeli frekvencija, čime su stvoreni uslovi za brz i efikasan završetak procesa digitalizacije. "TV Avala je koristila mrežu koja je bila sačinjena od 33 frekvencije, a za proširenje inicijalne mreže je potrebno 15."
On je dodao da će ostalih 18 ostati slobodno, i ukoliko bi neko sutra počeo da ih koristi, to ni na koji način ne bi ugrozilo ili zaustavilo proces digitalizacije. S ekonomskog stanovišta, kakoje naveo, to bi čak bilo i dobro jer se frekvencije plaćaju, čime se ostvaruje finansijska dobit za državu.
"Kako će se one koristiti, da li za neku novu lokalnu ili nacionalnu televiziju zavisi od institucija koje su nadležne za definisanje medijske politike zemlje", kazao je Lazarević.
Po njegovim rečima, proširenjem inicijalne mreže se u funkciju stavlja i oprema koju je Srbija dobila od EU, a s druge strane, stvoreni su uslovi za bolje informisanje građana. Lazarević je rekao da će nakon tog proširenja 80 odsto građana moći da gleda digitalni signal. Osim toga, na taj način su stvoreni uslovi i za „simulkast" tj. istovremeno emitovanje analognog i digitalnog programa.
-
Nema komentara.













