10. 12. 2013
Mediji senzacionalistički, a sudovi nepristupačni
Beograd, 10.12.2013. (Beta) - Mediji u Srbiji previše senzacionalistički i često ne vodeći računa o etičkom kodeksu izveštavaju o pravosudnim temama, dok, sa druge strane, pravosudje ne razume potrebe medija i nije dovoljno pristupačno, zaključak je učesnika skupa "Pravosudje i mediji", održanog u Beogradu.
Na skupu u Medija centru u utorak uporedjena su iskustva Srbije i Nemačke. Nemački sistem pravosudja, pa samim tim i odnos sa medijima, uredjeniji je od srpskog, ali ipak postoje i neki slični problemi i dileme, složili su se učesnici.
"Napetost u odnosima pravosudja i medija će uvek postojati i to se nikada neće promeniti. Ne smatram da je to loše, pošto upravo zbog te napetosti, postoji i medjusobna kontrola", ocenio je predsedavajući sudija Okružnog suda u Berlinu Bjern Reclaf.
On je napomenuo da su i nemačkoj javnosti najzanimljivije upravo one najsenzacionalističkije teme, koje se tiču poznatih osoba, kao i da se i u Nemačkoj ponekad odlazi predaleko u iznošenju ličnih detalja iz pojedinih slučajeva.
Kao primer je naveo slučaj televizijskog voditelja, protiv kojeg je vodjen proces zbog navodnog silovanja. On je oslobodjen optužbi, ali mu je, kako ocenjuje Reclaf, pisanjem medija naneta nepovratna šteta.
Sudija Apelacionog suda u Beogradu Dragana Boljević istakla je da, za razliku od Nemačke, pravosudje i medije u Srbiji muče neki bazični problemi - poput nezavisnosti, uticaja politike i ograničenog medijskog prostora za pojedine teme.
"Niko ne razume novinare bolje od nas sudija, mi znamo šta je život novinara, pritisak sa kojim su oni suočeni i preveliki uticaj političke vlasti ", kazala je Boljević.
Ona je navela da u srpskim sudovima nema dovoljno obučenih portparola, koji će osećati pravu potrebu medija, a pre svega neophodnost da informacije budu dostupno najbrže moguće i napisana razumljivim jezikom.
-
Nema komentara.













