03. 01. 2014
Omogućiti izlazak države iz medija
Beograd, 3.1.2013. (Tanjug, RTV) - Pomoćnik ministra kulture i informisanja Saša Mirković izjavio je danas da bi Zakon o javnom informisanju trebalo da omogući izlazak države iz vlasničkog odnosa u svim medijima.
Mirković je u Jutarnjem programu TV Pink, govoreći o setu zakona o javnom informisanju i medijima, o elektronskim medijima i zakonu o javnim medijskim servisima, podsetio da zakon o javnom informisanju nije donet u proteklih 11 godina.
"Trebalo je da se potvrdi ono što već postoji u nekim zakonskim rešenjima, a na žalost, se ne primenjuje, a to je pre svega neophodnost izlaska države iz vlasničkog odnosa u svim medijima, s tim što se, naravno, ne može očekivati da se to desi preko noći", rekao je Mirković.
On je izrazio nadu "da će se u dogledno vreme pronaći model finansiranja javnih servisa koji bi bio održiv i koji bi mogao da funkcioniše u dužem vremenskom periodu, tako da ovo smatramo samo kao prelazno rešenje".
Govoreći o projektnom finansiranju, Mirković je objasnio da bi postojeća sredstva koja se izdvajaju za manji broj medija, bila preusmerena za mnogo veći broj medija.
On je podsetio da je još pre dve i po godine, koju je usvojila vlada doneta medijska strategija o donošenju medijskih zakona koji su preduslov za bolje funkcionisanje medija i preduslov za stvaranje zakonodavnog okvira, koji bi svima omogućio na medijskom tržištu fer i jednake uslove.
Mirković je naveo primer "Radija Srbobrana", koji je u multietničkoj sredini primer kako je moguće obaviti privatizaciju, gde taj medij funkcioniše na tržištu.
On je naveo da u Srbiji ima oko 1.000 registrovanih medija i da se spominje brojka od oko 1.300 medija, dok, kada je reč o elektronskim medijima ima oko 450 radio i televizijskih stanica.
"Od tog broja manje je od 10 odsto medija koji nisu privatni", rekao je Mirković i dodao da je bitno je izjednačiti tih 90 odsto sa 10 odsto i stvoriti im jednake uslove.
"Mnogi koji su uspeli da prežive u vrlo teškom periodu možda u narednom periodu će morati da nađu način da to učine", rekao je Mirković.
Na pitanje novinara da li su potrebne nove televizijske stanice, Mirković je odgovorio da će Savet RRA o tome odlučiti.
Mirković je rekao da je 2015. godina rok, kada bi svi u Srbiji bili u mogućnosti da primaju digitalni signal, što je kvalitet više koji će doneti mogućnost praćenja većeg broja programa.
-
Nema komentara.













