24. 02. 2014
Tabloidi su samo posledica
Beograd, 24.2.2014. (Fonet) - Gotovo sve garniture od demokratskog preokreta 2000 godine do danas nisu pokazale svest da bez slobodnih medija nema društvenog napretka, naprotiv, utrkivale su se ko će uspostaviti efikasniji sistem kontrole, ocenio je u Centru za kulturnu dekontaminaciju predsednik Nezavisnog udruženja novinara Vukašin Obradović na tribini o medijima.
Obradović je posebnu pažnju posvetio fenomenu tabloida za koje je rekao da se ne radi o medijskim već o političkim projektima.
"Tabloide nije izmislo Vučić. On ih je učinio delotvornijim i efikasnijim nego njegovi prethodnici, ali svaljivati odgovornost samo na njega je neozbiljno i netačno", ocenio je Obradović.
Prema njegovim rečima, pogrešno je tabloide posmatrati izdvojeno iz celopnog mediskog sistema, maltene kao incident, jer oni usmeravaju globalni tok informacija, nameću teme, omedjuju prostor kojim se kreću ostali mediji.
Obradović je rekao da su tabloidi "opskurne tvorevine, eksplicitni izraz palanačkog duha, na žalost, danas u Srbiji, dominantnog vrednosnog sistema", u čemu je njihova snaga.
Govoreći o medijskoj sceni Obradović je rekao da se posmatrač sudara sa otužnom slikom slabo plaćenih, uplašenih novinara, podložnih autocenzuri, potkupljivih medija, kao i da država već tri godine bezuspešno donosi medijske reformske zakone.
"Nema tabloida bez tabloidne stvarnosti, bez tabloidne politike. Tabloidi su samo posledica a ne uzrok. I sve dok postoji taj i takav društevni model postojeće i tabloidi",ocenio je Obradović.
-
Nema komentara.













