14. 03. 2014
Partijske kamere u predizbornoj kampanji
14.3.2014. (Beta, RTV) - Republička radiodifuzna agencija (RRA) trebalo bi da se pozabavi fenomenom "partijskih kamera" u predizbornoj kampanji, rečeno je danas na konferenciji Biroa za društvena istraživanja (BIRODI).
Političke stranke su tražile od televizijskih stanica da emituju njihove video-priloge bez izmena, i prozivale one koje to ne učine, rekao je glavni analitičar BIRODI Zoran Gavrilović predstavljajući rezultat monitoringa TV stanica u Beogradu.
"Imali smo sadržaje koji nemaju potpisanog novinara ili snimatelja, i pojavljuju se relativno isti na više televizija. Izgleda da su stranke svoje video-sadržaje dostavljale televizijama koje su to emitovale", rekao je Gavrilović.
On je kazao da je ta pojava koju je nazvao "stranačka kamera", uočena i na prethodnim izborima, 2012. godine.
Monitoring koji je sproveo BIRODI obuhvatio je informativne emisije i tok-šou programe Radio-televizije Srbije, RT Vojvodine, B92, Pinka i Prve tokom dve nedelje predizborne kampanje, od 26. februara do 11. marta.
"Centralne informativne emisije koje smo mi posmatrali i prilozi emitovani u izbornom bloku, nisu bili ništa drugo nego sredstvo propagande", ocenio je Gavrilović.
Po zastupljenosti i pozitivnom tonu izveštaja, dominirala je Srpska napredna stranka (SNS), pokazali su rezultati istraživanja.
Kampanja je bila "funkcionerska", sa natprosečnim brojem pozitivnih izveštaja o javnim zvaničnicima, a njen glavni akter bio je prvi potpredsednik Vlade Srbije i lider SNS Aleksandar Vučić.
Na TV stanicama pođednako su bile zastupljene koalicija SPS-PUPS-JS, Demokratska stranka (DS), Nova demokratska stranka (NDS), Ujedinjeni regioni Srbije (URS) i Liberalno demokratska partija (LDP), a ostale stranke bile su u nejednakom položaju.
Izvršni direktor BIRODI Pavle Dimitrijević ocenio je da su građani tokom ove predizborne kampanje bili spremniji nego ranije da prijave nepravilnosti koje su uočili, ali mediji nisu javili o tim zloupotrebama.
Kao zanimljivost u kampanji istraživač BIRODI Dražen Pavlica izdvojio je upotrebu metafora koje su mahom bile "iz domena medicine i zoologije".
"Najčešće je upotrebljavan 'kancer', i sve što je povezano s tom zloćudnom bolešću", a to su činili svi politički akteri, rekao je on.
-
Nema komentara.













