22. 03. 2014
CEH KAMPANJE 13 MILIONA EVRA
22.3.2014. (Večernje novosti; autor: N.P.) - ORGANIZACIJA „TRANSPARENTNOST SRBIJA" PROCENILA TROŠKOVE PREDIZBORNE PROMOCIJE PARTIJA NA TELEVIZIJAMA I BILBORDIMA.
Kampanja za vanredne parlamentarne i beogradske izbore koštala je političke stranke više od 13 miliona evra, procenila je organizacija „Transparentnost Srbija".
Toliko novca, prema njihovoj okvirnoj računici, otišlo je samo na televizijsko oglašavanje i zakupljivanje bilborda u Beogradu, ne računajući ostale troškove koje su partije imale tokom promocije.
Podaci organizacije TS pokazuju da su stranke, samo za emitovanje spotova na televiziji, na osnovu zvaničnih cenovnika i obračunatih popusta, potrošile više od 11 miliona evra.
Najveći deo tog „kolača" dali su naprednjaci - skoro pet miliona. Sledeći su socijalisti koji su potrošili skoro 1,7 miliona evra, pa regionalisti koji su TV stanicama dali više od 1,3 miliona. Više od milion evra izdvojili su još samo liberali, a nešto ispod te granice bio je blok koji je predvodio Boris Tadić. DS i DSS potrošili su po pola miliona, a Radulovićeva lista „Dosta je bilo" 74.000 evra.
Programski direktor „Transparentnosti" Nemanja Nenadić rekao je da je TV oglašavanje ubedljivo najskuplji vid promocije:
Za zakup bilborda u Beogradu, tokom četiri nedelje kampanje, najveće političke partije potrošile su 2,2 miliona evra. Najviše novca u te svrhe dala je koalicija oko SPS, skoro pola milona evra. Drugi su bili naprednjaci - 447.050 evra, a treći LDP sa 349.541. DSS je za oglašavanje na bilbordima u prestonici potrošio 252.241 evra, regionalisti 30.000 evra manje, NDS je izdvojio 197.318, a DS 132.265 evra.
Fer izbori, sumnjivo finansiranje
Direktor „Transparentnosti" Vladimir Goati ocenio je da su poslednji parlamentarni izbori u Srbiji bili fer i slobodni, baš kao i svaki posle 2000. godine, ali je dodao:
-
Nema komentara.













