Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

03. 04. 2014

Što država neće da izađe iz medija

Beograd, 3.4.2014. (B92) - Vlada Srbije uskoro će preuzeti odgovornost za sudbinu još jednog medija - Novosti.To je suprotno Medijskoj strategiji po kojoj država treba da izađe iz medija.

Udruženje noviinara Srbije prenosi da je na zajedničkoj sednici i izvršnih odbora odbora "Kompanije", štamparije "Borba" i predstavnika sindikata obe kompanije dogovoreno da posle formiranja nove Vlade Srbije oni budu objedinjeni u jednu kompaniju čiji bi većinski vlasnik bila država.

Time bi država Srbija, posle "Politike", preuzela i "Novosti".

"Politiku" je, podsetimo, leta 2012. godine, kupio šabački biznismen Miroslav Bogićević preuzimajući vlasnički udeo nemačkog Vaca, a zatim je zatim iznenada, po promeni vlasti, nekoliko meseci kasnije omogućio državi da upravlja najstarijim dnevnim listom na Balkanu bez ograničenja.

Ista sudbina, izgleda, čeka i kompaniju čiji je vlasnik Milan Beko. Kao i u slučaju "Politike", i ovaj put je UNS izneo saznanja da je država zainteresovana za ulazak u "Novosti", dok se Beko nije oglašavao.

Generalni sekretar UNS-a Nino Brajović ponavlja da država nije dobar domaćin u medijima i da mora da izađe zbog nelojalne konkurencije na medijskom tržištu.

On ipak kaže da bi najavljena vlasnička transformacije "Novosti" mogla da predstavlja privremeno finansijsko spasavanje tog lista, ali i upozorava na opasnost da država ne odustaje tako lako od upravljanja medijima.

"Ukoliko bi to bio manevar da ostane državno vlasništvo kao većinsko u medijima, onda bi to bilo suprotno interesima profesije, suprotno željama medijske zajednice i medijske koalicije", kaže Brajović.

Prvi koji je izašao sa informacijom da je Vlada spremna da uđe u Novosti bio je naprednjak Momir Stojanović, inače predsednik nadzornog odbora Štamparije Borba. On je rekao da je odžan sastanak sa Aleksandrom Vučićem gde je zaključeno je da je jedini izlaz da se dug "Novosti" prema Štampariji Borba pretvori u državne akcije u tom listu. Time bi država postala većinski vlasnik kompanije.

Programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić protivi se državnom vlasništvu u medijima i ističe da je potrebno da se prvo ispita prethodna vlasnička transformacija "Novosti".

"Stvari bi trebale da se postave tako da država ne bude vlasnik ni štampanih ni drugih vrsta medija osim kada je to posebnim zakonima predviđeno i ukoliko postoji neki vlasnički kapital države i neki interesi države koje treba štititi i to bi trebalo da bude samo privremena situacija".

Niko iz Vlade Srbije i Upravnog odbora Novosti, kao ni Milan Beko, nije želeo da komentarise za B92 najavljeni ulazak države u tu kompaniju.

 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs