Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
19. 12. 2003
Stanje novinarske profesije loše
BEOGRAD, 19.12.2003. – Predsednici novinarskih udruženja složili su se juče da je ta profesija dosta slabije plaćena od ostalih kategorija zaposlenih sa istom stručnom spremom, a da u tome veliki udeo imaju i čelni ljudi medijskih kuća. Povodom izjave vlasnika dnevnih novina "Glas javnosti" i "Kurir" Radisava Rodića, da su danas "najjeftinija roba novinarske usluge", predsednica NUNS-a Milica Lučić-Čavić rekla je da se "novinarske usluge ne mogu nazvati robom" i da je takva kvalifikacija "uvredljiva i ponižavajuća". Predsednik UNS-a Nino Brajović, komentarišući Rodićevu izjavu, rekao je da je Rodić "dobar poznavalac cene rada novinara pošto ima dva dnevna lista" i da je "činjenica i da se Rodić svim silama trudi da cena rada novinara bude ispod dostojanstva". "Ima istine u Rodićevoj izjavi, ali ima i njegovog udela u tome", kazao je Brajović, dodajući da Rodić nikada nije odgovorio na dopise UNS-a u kojima je od njega traženo da isplati zaostale plate i honorare koji su u "Glasu javnosti" kasnili od sedam do deset meseci. Jedini način da se poboljša status novinara jeste organizovanje kolega i insistiranje na potpisivanju kolektivnih ugovora, kazao je Brajović, dodajući da "novinari nisu dovoljno uporni u određivanju cene rada".
-
Nema komentara.













