Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
19. 03. 2004
Veljanovski: Tijanić oktroisani direktor RTS-a
BEOGRAD, 19.3.2004. – Predstavnici Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Radne grupe za izradu medijskih zakona i Asocijacije nezavisnih elektronskih medija, protestovali su u petak zbog imenovanja Aleksandra Tijanića za generalnog direktora Radio-televizije Srbije. Oni su ocenili da se tim potezom ozbiljno ugrožavaju nastojanja da se spreči mešanje vlasti u rad medija. Koordinator grupe za izradu medijskih zakona Rade Veljanovski kaže da je Vlada Srbije umesto da primeni Zakon o radio-difuziji i Zakon o javnim preduzećima i obavljanju delatnosti od javnog interesa, donela odluku da postavi "oktroisanog" generalnog direktora RTS-a. Rade Veljanovski dodaje da je Vlada pri tom prenebregla Zakon o radio-difuziji, kojim se precizno utvrđuje procedura izbora direktora javnog servisa, i u ovom slučaju, primenila stari zakon o javnim preduzećima: "Podsećam da je još Miloševićeva vlast veoma rado potezala za Zakonom o javnim preduzećima upravo kada su mediji u pitanju. Time je napravljena velika greška koja, nažalost, pokazuje nameru vlasti da postupa onako kako je u određenom trenutku lakše i da, to je potpuno jasno u ovoj situaciji, nekoga za koga smatra da joj je blizak postavi na to mesto." Aleksandar Tijanić, međutim, za B92 kaže da to što ga je na mesto direktora RTS-a postavila Vlada, ne može da utiče na njegov profesionalizam: "Ja smatram da ništa ne dugujem srpskoj vladi, ona duguje meni što sam prihvatio posao da sredim stvari u kući od nacionalnog značaja, koja je u vrlo nesređenom stanju i po tome ništa na znači ni u demokratskom, ni u građanskom, ni u nacionalnom smislu.” Sa druge strane, Rade Veljanovski ističe da mediji neće biti profesionalni i nezavisni sve dok se vlast bude mešala u njihove unutrašnje i kadrovske poslove. Prema njegovim rečima, u slučaju Tijanićevog imenovanja, Vlada je to učinila vrlo direktno."
-
Nema komentara.













