Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
22. 05. 2004
Švimer zabrinut za slobodu medija
STRAZBUR, 22.5.2004. – Generalni sekretar SE Valter Švimer izražava ozbiljnu zabrinutost zbog stanja slobode medija u Srbiji. Švimer je u izveštaju Komitetu ministara SE ocenio da je neophodno da Beograd dosledno primenjuje politiku zaštite prava nacionalnih manjina. U kvartalnom izveštaju o ispunjavanju obaveza koje proističu iz članstva SCG u SE, Švimer ocenjuje da je glavna obaveza vlasti u Srbiji da osiguraju legitiman i efikasan Savet za radio-difuziju jer je to od suštinskog značaja za dodelu radio-difuznih licenci i transformaciju državne televizije u istinski javni servis. On je konstantovao da su vlasti u Srbiji obavezne da obezbede uslove da nacrt Zakona o slobodnom pristupu javnim informacijama bude u skladu sa standardima SE i da preduzmu mere da vinovnici napada na novinare budu izvedeni pred sud. Švimer ocenjuje da je nova Vlada Srbije preduzela mere u pozitivnom pravcu, kao što je usvajanje izmena izbornog zakonodavstva. Švimer smatra da u Srbiji i dalje nedostaje pravni osnov za funkcionisanje nevladinog sektora. "Posle upada pripadnika vojne policije u kancelarije Helsinškog komiteta za ljudska prava u Srbiji, posebno je izražena zabrinutost zbog mogućih pritisaka na nevladine organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava", zaključuje se u Švimerovom izveštaju.
-
Nema komentara.













