Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
31. 05. 2004
Mediji pasivni, pojedini manipulišu
BEOGRAD, 31.5.2004. – Mediji u Srbiji izveštavaju o kampanji favorizujući neke kandidate i oslanjajući se na informacije izbornih štabova. Pojedini štampani mediji manipulišu činjenicama u korist određenih političkih grupa, ocenio je Medijski savet Medija centra. Savet, koji je analizirao uticajne medije od 24. do 30. maja, ocenjuje da elektronska glasila korektno izveštavaju o kampanji, ali mehanički i nezanimljivo, izbegavajući konflikt sa kandidatima i njihovim političkim grupacijama. Članovi Medijskog saveta ukazali su da pasivnost medija u predizbornoj kampanji nije dobra i zato što sami kandidati iznose neistine, poluistine i obećavaju stvari za koje nisu nadležni, a novinari te izjave ne dovode u pitanje, pa njihovi sagovornici uspevaju da potpuno preuzmu kontrolu nad emisijom. Kao pozitivan primer predizbornog intervjua navedena je emisija "Javna tajna" TV B92 u kojoj je gostovao kandidat radikala Tomislav Nikolić. S obzirom na kritički odnos B92 prema SRS, ostaje da se vidi da li će i razgovori sa drugim kandidatima biti na isti način koncipirani. BK Televizija, čiji je vlasnik predsednički kandidat Bogoljub Karić, protekle nedelje imala je odmeren pristup izbornim temama, a primetno je samo da su prilozi o Kariću "tehnički bolje opremljeni" nego o drugim kandidatima. Prema oceni Medijskog saveta, štampani mediji su u praćenju kampanje mnogo neujednačeniji – dok pojedini, poput "Politike", sadrže i analitičke tekstove o kampanji i pratećim temama, drugi manipulišu činjenicama i rade direktno u korist određenih političkih grupa.
-
Nema komentara.













