Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
02. 08. 2004
Prvo smenjeni urednici
NOVI SAD, 02.08.2004.g.- Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić ocenio je da u Srbiji "ne postoji" politička većina koja je spremna da vodi "demokratsku manjinsku politiku", već to prepušta grupama i pojedincima. Janjić je za današnje izdanje novosadskog "Dnevnika", povodom problema oko prenosa osnivačkih prava na medije na jezicima manjina na nacionalne savete, rekao da su mnoge stranke formiranje nacionalnih saveta doživele kao "kraj svih obaveza prema manjinama". "Ako su preneta osnivačka prava nad medijima na nacionalne savete, time nije prestala obaveza države da ima svoje javne servise i državne medije na jezicima manjina", rekao je Janjić. On je dodao da su zaposleni u listovima na rumunskom i rusinskom jeziku Libertate, odnosno Ruske slovo, "morali da pribegnu štrajkovima" jer su iscrpli sve dogovore i obećanja. Nacionalni saveti Rumuna i Rusina po preuzimanju osnivačkih prava medija sa Skupštine Vojvodine, prvo su pribegli izborima novih upravnih odbora i smenama direktora i urednika ovih listova. Janjić je rekao da je od početka formiranja nacionalnih saveta "sve pravno, politički i etički sumnjivo" i da su problemi oko medija na jezicima manjina posledica "namerno neregulisanog statusa nacionalnih saveta". Janjić je podsetio da je prilikom izrade saveznog zakona o manjinama, podneo ostavku zbog, kako je rekao, lobija koji su predstavljali lider Saveza vojvođanskih Mađara Jožef Kasa i ministar za ljudska i manjiinska prava SCG Rasim Ljajić. "Kasa i Ljajić nisu želeli da stvar do kraja bude pravno jasna, kako bi u tom pravnom vakuumu mogli da ostvare svoje uže interese", kazao je Janjić. On je rekao da je "najciničnije" to što se sa svih strana pokazuje dobra volja i svi su za demokratiju i za manjine, a "sve ide u najgorem mogućem pravcu". (Beta)
-
Nema komentara.













