Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
23. 09. 2004
I novinari odgovorni za tužbe
BEOGRAD, 23.9.2004. g. - Advokatski pul Medija centra obavio je rezultate dvomesečnog istraživanja pisanja sedam beogradskih dnevnika. Istraživanje je pokazalo da su za učestale sudske postupke protiv medija zbog uvrede ili klevete delom odgovorni i sami novinari, zbog nedovoljnog poštovanja profesionalnih standarda. Analizirajući pisanje dnevnih novina "Politika", "Večernje novosti", "Blic", "Glas javnosti", "Danas", "Balkan" i "Kurir" u februaru i martu ove godine, istraživači su zabeležili 172 sporna teksta, od kojih je u 55,2% prepoznata kleveta, 6,4% uvreda, a u 9,8% neko drugo krivično delo. U 6,4% novinari su propustili da ukažu na prekoračenja nadležnosti u radu državnih organa, a u 22,09% na odgovornost nadležnih organa i pojedinaca, rečeno je na predstavljanju istraživanja pod nazivom "Klevete, uvreda i neznanje o funkcionisanju državnih institucija u dnevnoj štampi u Srbiji". Jedan od zaključaka tog istraživanja je i taj da u najvećem broju slučajeva problemi nastaju zbog neprofesionalnog i nemarnog odnosa novinara koji često dopuštaju pojedinim javnim ličnostima i moćnicima da medije koriste kao "megafon" za sopstvenu promociju ili promociju uske grupe kojoj pripadaju. Istraživanje pokazuje da je uvreda, za koju je Krivičnim zakonom Srbije zaprećena i zatvorska kazna do tri meseca, u novinskim tekstovima uglavnom posledica krajnje nekritičkog prenošenja neodgovornih stavova i izjava. Nešto ređi je slučaj tekstova u kojima novinari nazivaju Albance Šiptarima, zanemarujući da svaka etnička, rasna i druga grupa ima pravo da bira sopstveno ime i zahteva da se njime i naziva. Takvih slučajeva, kako je rečeno, posebno je bilo u danima posle nasilja na Kosovu 17. marta ove godine. Istovremeno, u posmatranom periodu nije bilo tekstova u kojima su Romi nazivani Ciganima, što ukazuje na to da se o ovome očigledno vodilo računa. (Beta)
-
Nema komentara.













