Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
18. 10. 2004
Mediji loše izveštavali o zlostavljanju bebe
BEOGRAD, 18.10.2004. – Izveštavanje medija o slučaju zlostavljanja dvomesečne bebe bilo je nedopustivo loše i neodgovorno. Ono će ostaviti trajne negativne posledice po žrtvu i njenu porodicu, izjavio je psihijatar Instituta za mentalno zdravlje Oliver Vidojević. On je rekao da je krivica medija što su preuranjeno govorili o nedokazanoj krivici članova porodice i iznosili podatake na osnovu kojih se mogao otkriti identitet žrtve. "Nije pomenut identitet bebe, ali bilo je dovoljno objaviti njene inicijale, pomenuti majku, mesto stanovanja ili brojnost porodice, pa da svi znaju o kome se radi. Time je flagrantno prekršeno pravo deteta", rekao je Vidojević, šef Odeljenja za prava deteta u Institutu za mentalno zdravlje. U suprotnosti sa međunarodnim i domaćim kodeksima novinarskog ponašanja jeste i posredno otkrivanje identiteta deteta-žrtve, jer se ono time trajno žigoše u javnosti ili u sredini u kojoj živi. "Pisanje nije bilo istinito. Na nedopustivo grozan način i bez provere informacija ostali članovi porodice i deca navođeni su kao zlostavljači. Sve će to imati trajan uticaj, jer ko će ih oprati od svega toga u tako maloj sredini?", istakao je Vidojević. Posebno je loše što nijedan medij nije ponudio demanti ili izvinjenje za svoje izveštavanje, čime se – prema Vidojevićevim rečima – pojačava utisak o novinarskoj neodgovornosti. "Ti ljudi nemaju osnovna sredstva i znanje da sudski zaštite svoja prava, a mediji su vrlo loše pisali o njima, jer su siromašni i pripadaju nacionalnoj manjini. Da li bi tako pisali da je u pitanju neki političar, koji bi čitavu stvar već predao sudu", rekao je Vidojević. Prema njegovim rečima, i policija ubuduće mora posvetiti više pažnje čuvanju identiteta žrtava porodičnog nasilja. "Policija mora biti vrlo obazriva i imati visoku etičnost. U saopštenjima za javnost mora iznositi samo fakte koji neće uticati na otkrivanje identiteta deteta i porodice", upozorio je Vidojević. Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike ocenilo je danas da je izveštavanje medija o slučaju zlostavljanja dvomesečne bebe tipičan primer povrede privatnosti, narušavanja ugleda, časti i ličnog dostojanstva deteta koje je bilo žrtva zlostavljanja. U saopštenju Ministarstva ukazuje se da je nedopustiva praksa da se formalna zaštita identiteta dece-žrtava kroz navođenje inicijala dopunjava nizom podataka kojima se obezbeđuje potpuna identifikacija. U saopštenju se ukazuje na kontinuiranu praksu kršenja člana 41. Zakona o javnom informisanju, koji predviđa da se maloletnik ne sme učiniti prepoznatljivim u informaciji koja može da povredi njegovo pravo i interes. Dodaje se da je analizom dnevne štampe uočen veliki broj tekstova koji predstavljaju kršenje prava na privatnost i zaštite najboljih interesa deteta žrtve zlostavljanja. (Beta)
-
Nema komentara.













