Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
12. 10. 2004
Radna grupa: Reforme medija kasne
BEOGRAD, 12.10.2004. – Reforme medija ozbiljno kasne, ocenjeno je na sastanku Radne grupe za medije u Srbiji pri Paktu za stabilnost jugoistočne Evrope. Zaključeno je da su ključni problemi odlaganje donošenja zakona kojima bi bio regulisan medijski sektor i nepostojanje jasnih pravila za regulisanje načina na koji država finansira medije. Radna grupa za medije je podsetila na Rezoluciju za funkcionisanje demokratskih institucija u Srbiji i Crnoj Gori, koju je nedavno usvojio Savet Evrope, u kojoj se apeluje na vlasti u Beogradu i Podgorici da odustanu od bilo kakvog pokušaja kontrole i uticaja na medije. U toj rezoluciji se navodi da vlasti Srbije ne treba da koriste državni budžet kako bi održale politički uticaj na medije koji su ostali u državnom vlasništvu, a na štetu nezavisnih medija. Nekoliko zakona od suštinskog značaja nije doneto ni četiri godine posle demokratskih promena, a to su Zakon o dostupnosti informacija, Zakon o reklamiranju, Zakon o sprečavanju monopola, a Odluka o radio-difuziji, usvojena u julu 2002. i modifikovana sredinom avgusta ove godine, nije počela da funkcioniše. Nije moguća ravnopravna utakmica na medijskom tržištu sve dok su poreski obveznici primorani da podmiruju troškove državnog vlasništva nad medijima, ocenio je Medijski tim za saradnju s Paktom za stabilnost jugositočne Evrope. (Beta)
-
Nema komentara.













