Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
12. 10. 2004
Srbija druga po održivosti medija
BEOGRAD, 12.10.2004. – Srbija se, prema indeksu održivosti medija u 2003. godini, nalazi na drugom mestu od ukupno 20 zemalja u tranziciji. To je rezultat istraživanja nevladine organizacije IREX ProMedia, koja prati rad medija u zemljama u tranziciji. Srbija je u 2003. godini imala prosečnu ocenu 2,52, što je nešto bolje od ocene 2,42, koju je imala 2002. godine, i 1,86, koliko je imala 2001. godine. Prva na listi je Hrvatska, sa prosečnom ocenom 2,83. Indeks održivosti medija ocenjuje se od jedan do tri, a prosečna ocena dobija se sabiranjem ocena u pet kategorija: sloboda govora, profesionalizam, množina izvora vesti, poslovno rukovođenje i institucije podrške. Predstavnik za odnose sa javnošću delegacije Evropske unije u SCG Aleksandar Đorđević, koji je radio na ovom projektu sa IREX-om, izjavio je da je Srbija, kada je sloboda govora u pitanju, u 2003. godini pala sa 2,22 na 1,8 i vratila se na nivo postignut godinu dana nakon pada režima Slobodana Miloševića. "Razlog za to je pre svega akcija 'Sablja' i vanredno stanje koje je tada bilo proglašeno. Mediji su tada bili ograničeni na prenošenje stavova izrečenih na brifinzima Vlade Srbije i informacije dobijene od 'anonimnih izvora' iz Vlade", rekao je Đorđević. On je dodao da su za nižu ocenu slobode govora zaslužni i Zakon o informisanju, u koji su ubačene "restriktivne odredbe", nedostatak Zakona o dostupnosti informacija, zbog kojeg novinari moraju da se obraćaju neproverenim izvorima infomacija, i kršenje tek usvojenog Zakona o radio-difuziji. Prema njegovim rečima, nivo profesionalizma u novinarstvu zadržao je poziciju iz 2002. godine sa ocenom 2. (Beta)
-
Nema komentara.













