Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
13. 12. 2004
JOŠ TEŠKO DO INFORMACIJA
BEOGRAD, 13.12.2004. – Istraživanje B92 pokazalo je da se Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja ne primenjuje. Od početka primene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja proteklo je mesec dana. Trebalo je da državni organi u tom roku odrede osobe koje će rešavati zahteve građana. U Četvrtom opštinskom sudu u Beogradu pokušali smo da – kao građani, a ne kao novinari – na osnovu zahteva, po Zakonu, dobijemo informaciju koliko je sudija zaposleno u tom sudu, koliko se procesa vodi i koliko je pravosnažnih presuda doneto u ovoj godini. Na prijemnom odeljenju Suda rekli su nam da ne postoji nadležno lice koje rešava takve zahteve građana i da naš zahtev uputimo predsedniku Suda. Oni, međutim, kažu da kao fizičko lice tražene informacije ne možemo da dobijemo. Zatim smo od Skupštine grada pokušali da saznamo koliki je budžet Beograda za 2004. godinu i koliko je novca u ovoj godini potrošeno za reprezentacije. Jedno od prvih pitanja koje su nam postavili kada smo u Skupštini pokušali da predamo naš zahtev, bilo je: "Ko ste pa vi da tražite takve informacije?" Oni, međutim, nisu mogli da nam kažu ko je nadležan da odgovara na zahteve građana i uputili su nas da odgovor pokušamo da dobijemo u Sekretarijatu za finansije. Kandidat za poverenika za informacije, Rodoljub Šabić, koji bi trebalo da kontroliše sprovođenje Zakona i odgovara na žalbe građana kada ne dobiju željenu informaciju, kaže da to nije neočekivano. "Vrlo je verovatno da smo još u situaciji kada biste verovatno na 99 odsto adresa dobili taj ružan i pogrešan odgovor. Ostaje da se nadamo da će taj novi poverenik, ko god on bio, ja ili neko drugi, da stvori atmosferu u kojoj ćete kada se obratite na adresu – a adresa je organ ne osoba, osoba samo servisira taj posao – dobiti ono što tražite", kaže Šabić. Zakonom je predviđeno da organi vlasti organizuju obuku zaposlenih i upoznavanje sa obavezama u vezi sa pravima iz tog zakona. Šabić navodi da je neophodna i edukacija građana kako bi se Zakon u potpunosti poštovao. "Poverenik ima i neka ovlašćenja. Poverenik ima pravo da organizuje neku službu, poverenik će imati komunikaciju sa nekim ministarstvima. Kada govorimo o kontroli, tu sam istakao rezervu u odnosu na sadržinu Zakona, jer glupo je da poverenik uspostavlja ukupan mehanizam, da pravi posebnu inspekciju. Postoji inspekcija u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Ona je ta koja, po mom dubokom ubeđenju, treba da proveri ono što ste vi proveravali, bez obzira što u Zakonu piše da je za nadzor nad sprovođenjem nadležno Ministarstvo za kulturu", rekao je Šabić. Poslanici Skupštine Srbije trebalo bi da u naredne dve nedelje, što je zakonski rok, izaberu poverenika. Međutim, prepreka u sprovođenu Zakona mogla bi da bude i to što u budžetu za 2005. nisu predviđena sredstva za sprovođenje tog zakona.
-
Nema komentara.













