Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
23. 12. 2004
MEDIJI REHABILITUJU ZLOČINE
BEOGRAD, 23.12.2004. – Predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko kaže da u medijima nema suočavanja s prošlošću, već se zločini rehabilituju. Pored toga, mediji u Srbiji nisu odustali od iluzije ujedinjenja srpskih zemalja, iako je taj princip de fakto poražen, rekla je ona, predstavljajući rezultate analize štampanih medija i studiju "Mediji u Srbiji kao deo antievropskog fronta – štampa: nepromenjena matrica". Sonja Biserko ocenjuje da u medijima postoji snažan uticaj antihaškog lobija i pristalica bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića, da je profesionalni nivo novinara nizak, da mediji nemaju kritičku funkciju i da ne otvaraju važna pitanja za građane. Značajan problem predstavlja i odsustvo "alternativnih medija", a "Večernje novosti", najtiražniji dnevnik, "glavni je nosilac nacionalističke i konzervativne politike", rekla je ona. Načini za prevazilaženje takvog stanja, smatra Sonja Biserko, jesu pre svega profesionalizacija novinara i podrška alternativnim medijima kao što su "Vreme" i "Danas". Uz to, potrebno je transformisati Radio-televiziju Srbije u javni servis i promeniti uređivačku politiku, koja bi trebalo da se "koncentriše na suočavanje sa prošlošću". Prema oceni Sonje Biserko, potrebno je i stvaranje regionalnih medija na prostoru jugoistočne Evrope i suprotstavljanje govoru mržnje. Novinar Nemanja Stjepanović posebno je kritikovao izveštavanje ovdašnjih medija o Kosovu. "Mediji su uvek spremni da uđu u ratnohuškačku priču. Koliko se laže i izmišlja, govori ponašanje medija tokom zbivanja 17. marta i pisanje o ponašanju Kfora. Mediji su krili da je većina nastradalih bila albanske nacionalnosti i da su život izgubili u sukobima sa međunarodnim snagama", rekao je Stjepanović.
-
Nema komentara.













