Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
06. 02. 2005
KAKO RADI SRPSKI POVERENIK ZA INFORMISANJE
BEOGRAD, 6.2.2005. – Otkako je, pre mesec i po dana, izabran za prvog poverenika za informisanje od javnog značaja u Srbiji, Rodoljub Šabić nije dobio, kako kaže za Danas, "ni olovku od Vlade", a kamoli prostorije, ili neku drugu logističku podršku. Dva puta se obraćao generalnom sekretaru Vlade, predsedniku Skupštine i ministru za kulturu, ali bez efekta. Prve žalbe počele su da mu stižu na Skupštinu, jer su građani zaključili da bi to mogla da bude logična adresa. Ovih dana doneće i prva rešenja, ali niko mu, kako kaže, nije ni formalno dodeljen da mu pomogne u radu, iako očekuje dosta posla. "Posao poverenika pretpostavlja nadzor nad više od hiljadu subjekata. To su, pored republičkih organa vlasti, i javna i druga preduzeća koja se finansiraju iz budžeta, sve organizacije kojima su poverena javna ovlašćenja, plus sve to na pokrajinskom i na nivou više od 160 lokalnih samouprava. Od svih njih građani mogu da traže informacije i meni da se žale", objašnjava Šabić. O plati neće ni da razmišlja, jer mu je ona, kako kaže, poslednja stvar koja ga trenutno zanima. Bitno mu je da institucija poverenika počne da radi. U suprotnom, ili će učiniti još jedan napor i pozvati institucije da rade svoj posao, ili će da digne ruke jer ne želi da održava privid da funkcioniše nešto za šta nema pretpostavki. Od skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje očekuje da će Skupštini proslediti zahtev da da saglasnost na akte o organizaciji službe poverenika, zatim da će pozvati Vladu da obezbedi uslove za rad, a državne organe da stvore pretpostavke za primenu zakona.
-
Nema komentara.













