Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
03. 03. 2005
TV PRETPLATA TEK PRED KRAJ GODINE?
BEOGRAD, 3.3.2005. – Ministar kulture i informisanja Dragan Kojadinović najavio je prekjuče da će Ministarstvo kulture i medija "pokrenuti inicijativu o primeni Zakona o radio-difuziji, kada je reč o pretplati". Izjava bi u nekoj drugoj državi mogla da bude protumačena kao loša interpretacija ili štamparska greška, ali suvislo pitanje kako to da se neki zakon ne primenjuje i da je za primenu potrebna "inicijativa", u Srbiji obično ne treba postavljati, a pogotovu kada je reč o medijskoj regulativi. Za primenu pomenutog zakona neophodno je da se stvore "prethodni uslovi", kao što je izbor i normalno funkcionisanje Saveta Agencije za radio-difuziju, koji bi, pak, izabrao upravni odbor javnog radio-difuznog servisa. Dosadašnja iskustva ukazuju na to da će ovaj proces potrajati, a kada se okonča, upravni odbor treba da raspiše tender i odabere javno preduzeće koje ponudi najbolje uslove za naplatu RTV pretplate. Dakle, naslućuje se još jedan "grejs period" za potencijalne obveznike ovakvog načina finansiranja javnog servisa,koji bi, prema nekim pesimističnim prognozama, mogao da potraje do kraja ove godine. Izjava ministra kulture Dragana Kojadinovića o primeni odredaba o uvođenju pretplate na RTS tek je u fazi ideje, budući da za sada nije jasno kako bi tehnički trebalo da bude izvedena. Njenu realizaciju bilo bi teško očekivati pre poslednjeg kvartala ove godine, saznaje Danas u kabinetu ministra Kojadinovića. Naime, kako kaže sagovornik Danasa, trenutno najvažnija pitanja su postavljanje RTS na zdrave temelje, problemi s viškom zaposlenih i restrukturiranjem. Osim toga, kako nam je rečeno, mnogo je nerešenih pitanja u vezi s pretplatom koja bi trebalo da dobiju odgovore: visina pretplate, ko će je naplaćivati, da li u tom slučaju RTS ima pravo na emitovanje reklama ili će količina reklama biti ograničena i slično. Kao još jedan od mogućih razloga za odlaganje, sagovornik Danasa navodi i to što je, po njegovom saznanju, pred Ustavnim sudom pokrenuto pitanje ustavnosti uvođenja RTV pretplate, te bi, tvrdi, trebalo sačekati i oduku Ustavnog suda. Zakon o radio-difuziji članom 80 predviđa da se za finansiranje delatnosti ustanova javnog radio-difuznog servisa koje se odnose na ostvarivanje opšteg interesa utvrđenog ovim zakonom, plaća radio-televizijska pretplata. Obavezu plaćanja pretplate, prema Zakonu, imaju vlasnici radio i TV prijemnika, a visina pretplate je jedinstvena na celoj teritoriji Srbije. Za one koji ne prijave prijemnike, predviđena je novčana kazna u visini jednogodišnje pretplate. U ovom trenutku nemoguće je sprovesti naplatu pretplate, jer se RTS nije transformisala u radio-difuznu ustanovu Srbije, odnosno njen drugi deo u radio-difuznu ustanovu Vojvodine. Da bi se ustanovila pretplata, neophodno je da se podeli imovina između RTV Beograd i RTV Novi Sad i da se formiraju upravni odbori oba javna servisa. Tek novi upravni odbor, koji će izabrati Savet Agencije za radio-difuziju, ima ingerencije da određuje pretplatu i način njene naplate – kaže za Danas član Saveta Agencije Slobodan Đorić. On ocenjuje da će nakon izbora člana Saveta sa Kosova i verifikacije tog izbora u Skupštini Srbije biti verifikovan i Statut Agencije, čime će biti stvorene pretpostavke da Savet radi. Rade Veljanovski, docent Fakulteta političkih nauka, kaže da se Zakon o radio-difuziji ne primenjuje od donošenja, već dve i po godine, "što u velikoj meri pogađa celu radio-difuziju, a posebno Radio-televiziju Srbije, koja treba da se transformiše u javni servis. Mislili smo da postoji saglasnost i politička volja ljudi na vlasti da se Zakon primenjuje, ali sve prateće mere su izostale. Apsolutno je neophodno da se izabere novi upravni odbor RTS-a, jer su sadašnji UO i direktor nezakonito izabrani. Zakon predviđa da Savet Agencije izabere UO, a onda UO, na osnovu javnog konkursa, bira generalnog direktora. Aktuelna vlada je, međutim, prvo imenovala generalnog direktora, potom Upravni odbor. Sada Savet Agencije treba da izabere UO, a UO generalnog direktora i ostale direktore i glavne urednike u sistemu", kaže Veljanovski.
-
Nema komentara.













