Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
22. 03. 2005
ANTISEMITSKE I PAROLE PROTIV B92
BEOGRAD, 22.03.2005.g. – U Beogradu su osvanuli plakati sa pozivom da se bojkotuje B92, a grafiti su ispisani i ispred jevrejskog groblja i nekih nevladinih organizacija. Na plaktima kojima je tokom noći oblepljen centar grada je znak B92 u Davidovoj zvezdi, a ispod piše: "Bojkot zbog antisrpskog delovanja, pogubnog uticaja na srpsku omladinu, podrške nezavisnosti Kosova, podršku širenju narkomanije homoseksualizma i drugih bolesti sa zapada i podrške multirasnom novom svetskom poretku". Uz poruku "Srbija Srbima", potpisnik tih plakata je Nacionalni stroj. Slične parole ispisane su i ispred bioskopa "Reks" u Jevrejskoj ulici. Tokom prošle noći, ispisani su i grafiti ispred ulaza u prostorije nevladinih organizacija Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji i Fond za humanitarno pravo. Helsinški odbor podseća da je prethodne noći na Trgu Republike u Beogradu organizovano potpisivanje peticije "Prekinimo zaveru ćutanja" u okviru kampanje protiv rastućeg antisemitizma, koju je pokrenula Grupa osam nevladinih organizacija. Ispred prostorija te NVO jutros su se pojavili grafiti "Sonja Biserko - jevrejski pion - pokorni sluga jevrejskog svetskog poretka", Pojavljivanje plakata u centru Beograda s pozivom na bojkot B92, osudio je predsednik Srbije, Boris Tadić, i zatražio od nadležnih hitnu istragu o tom slučaju. Takva vrsta etiketiranja i indirektnog poziva na linč, predstavlja deo političkog folklora za koji je smatrano da je nestao sa javne scene, rekao je Tadić. Ističući da svako ima pravo da iznosi argumentovanu kritiku rada javnih glasila, Tadić je ukazao, međutim, da su apsolutno neprihvatljivi bilo kakvi pozivi na nasilje i širenje nacionalne netrpeljivosti. Ministarstvo spoljnih poslova SCG najoštrije je osudila antisemitske i plakate protiv B92. "Zahtevamo da nadležni organi Srbije hitno pronadju i kazne organizatore i počinioce ovog vandalskog čina", kaže se u saopštenju. G17 plus osudio je bilo kakav pritisak na medije. "Slobodni mediji su uslov zdrave demokratije. Srbija je na putu ka Evropskoj uniji i takve pojave se ne mogu tolerisati", saopštila je ta stranka. "Moramo pokazati da smo otvoreno evropsko društvo koje je spremno da se ujedini sa drugima poštujući razlike. Ne smemo dozvoliti da pretnje, nasilje i ekstremi dominiraju javnim životom", kaže se u saopštenju G17 plus. Srpski pokret obnove ocenio je u saopštenju da su ti plakati delo antihaškog lobija i delova Državne bezbednosti, koji otvoreno zagovaraju neslobodu štampe, antisemitizam i ksenofobiju. Pokret "Snaga Srbije" i lider te stranke Bogoljub Karić se zalažu za demokratsku i evropsku Srbiju, slobodno, profesionalno i odgovorno novinarstvo i osuđuju svaki pritisak na medije i ugrožavanje medijskih sloboda". Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) zahteva od nadležnih da što pre utvrde identitet lica koja su plaklatima neprimerene sadržine, usmerenim protiv B92, širili rasnu, versku i polnu mržnju. "NUNS, kao organizacija koja poštuje različita uverenja i opredeljenja, osuđuje ovakvo etiketiranje i poziva na nasilje i smatra da su svi ovi plakati odraz vremena za koje smo verovali da je ostalo iza nas. Napadači na medije, posebno one koji su u prošloj deceniji postali simbol slobodnog i nezavisnog novinarstva, ne smeju proći bez adekvatne javne osude i reakcije nadležnih, primerene ovoj vrsti krivičnih dela", kaže se u saopštenju ovog strukovnog udruženja. Vlada Srbije najoštrije osuđuje antisemitske izgrede i napade na slobodu medija koji su se sinoć dogodili u Beogradu, i smatra da su direktan antisemitski sadržaj poruka i pretnje upućene malobrojnoj jevrejskoj zajednici u Srbiji nedopustivi i da nalažu potrebu hitne i efikasne reakcije, kaže se u saopštenju. Vlada ističe da su noćašnji izgredi direktno suprotni Vladinoj politici uspostavljanja stabilnosti, tolerancije i približavanja evropskim integracijama.
-
Nema komentara.













