Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
25. 03. 2005
NUNS I ANEM NADZIRAĆE RAD SAVETA ZA RADIO-DIFUZIJU
BEOGRAD, 25.3.2005. – “Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) neće delegirati svog člana u Savet za radio-difuziju. Ta udruženja će obrazovati komisiju koja će pratiti rad Saveta i davaće javnosti redovne izveštaje i preporuke", rekao je Nebojša Bugarinović, predsednik NUNS-a. On je juče na konferenciji za novinare, povodom jedanaest godina od osnivanja Udruženja, rekao da NUNS danas ima više od 2.400 članova, i izrazio očekivanje da će broj članova, kao i uticaj NUNS-a, sve više rasti. Bugarinović se osvrnuo i na Predlog krivičnog zakonika Srbije, u kom su ostale odredbe o uvredi i kleveti i zaprećena zatvorska kazna za ta dela. Konstatovao je da će NUNS tražiti uvođenje dužne novinarske pažnje u zakon kako novinari ne bi bili odgovorni ukoliko su postupili s pažnjom. To je obrazložio činjenicom da je mnogo više tužbi protiv "ozbiljnih" medija, nego protiv tabloida. "Današnja situacija u medijima podseća na vreme vladavine Slobodana Miloševića, kada se to zvalo 'diferencijacija medija'", ocenio je Đorđe Vlajić, član Izvršnog odbora NUNS-a. On je konstatovao i da je vidljiva želja političara da se obračunavaju s medijima, te izrazio bojazan da predstoji vreme u kome će mediji biti na žestokom udaru vlasti. Osvrćući se na grafite i plakate uperene protiv Jevreja i RTV B92, Vlajić je poručio vlastima da sada imaju šansu da pokažu koliko su spremne da kazne antisemitizam i šovinizam. "Ipak", kazao je Vlajić, "naročito zabrinjava to što se misli i ideje sličnog sadržaja mogu čuti i u parlamentu". Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić ocenio je da je stanje u pokrajinskim medijima "katastrofalno, pre svega zahvaljujući pravosuđu, koje je i u Vojvodini kriminalno kao i bilo gde drugde". On je posebno istakao probleme koje mediji u Zrenjaninu, Kikindi i Novom Sadu imaju sa lokalnim radikalskim vlastima. Milan Milinković, glavni urednik Podrinjskog telegrafa, smatra da je priča o nezavisnim medijima i demokratskim vlastima na lokalnom nivou ne postoji, već da je sve to "samo kozmetika". Predložio je da u slučaju da neki od novinara ili urednika budu kažnjeni zbog objavljivanja informacije koja je u skladu s novinarskim kodeksom, svi mediji na isti način obrade temu "pa neka uhapse i osude 500 novinara".
-
Nema komentara.













