Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

25. 03. 2005

NUNS I ANEM NADZIRAĆE RAD SAVETA ZA RADIO-DIFUZIJU

BEOGRAD, 25.3.2005. – “Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS)i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) neće delegirati svog člana u Savet za radio-difuziju. Ta udruženja će obrazovati komisiju koja će pratiti rad Saveta i davaće javnosti redovne izveštaje i preporuke", rekao je Nebojša Bugarinović, predsednik NUNS-a. On je juče na konferenciji za novinare, povodom jedanaest godina od osnivanja Udruženja, rekao da NUNS danas ima više od 2.400 članova, i izrazio očekivanje da će broj članova, kao i uticaj NUNS-a, sve više rasti. Bugarinović se osvrnuo i na Predlog krivičnog zakonika Srbije, u kom su ostale odredbe o uvredi i kleveti i zaprećena zatvorska kazna za ta dela. Konstatovao je da će NUNS tražiti uvođenje dužne novinarske pažnje u zakon kako novinari ne bi bili odgovorni ukoliko su postupili s pažnjom. To je obrazložio činjenicom da je mnogo više tužbi protiv "ozbiljnih" medija, nego protiv tabloida. "Današnja situacija u medijima podseća na vreme vladavine Slobodana Miloševića, kada se to zvalo 'diferencijacija medija'", ocenio je Đorđe Vlajić, član Izvršnog odbora NUNS-a. On je konstatovao i da je vidljiva želja političara da se obračunavaju s medijima, te izrazio bojazan da predstoji vreme u kome će mediji biti na žestokom udaru vlasti. Osvrćući se na grafite i plakate uperene protiv Jevreja i RTV B92, Vlajić je poručio vlastima da sada imaju šansu da pokažu koliko su spremne da kazne antisemitizam i šovinizam. "Ipak", kazao je Vlajić, "naročito zabrinjava to što se misli i ideje sličnog sadržaja mogu čuti i u parlamentu". Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić ocenio je da je stanje u pokrajinskim medijima "katastrofalno, pre svega zahvaljujući pravosuđu, koje je i u Vojvodini kriminalno kao i bilo gde drugde". On je posebno istakao probleme koje mediji u Zrenjaninu, Kikindi i Novom Sadu imaju sa lokalnim radikalskim vlastima. Milan Milinković, glavni urednik Podrinjskog telegrafa, smatra da je priča o nezavisnim medijima i demokratskim vlastima na lokalnom nivou ne postoji, već da je sve to "samo kozmetika". Predložio je da u slučaju da neki od novinara ili urednika budu kažnjeni zbog objavljivanja informacije koja je u skladu s novinarskim kodeksom, svi mediji na isti način obrade temu "pa neka uhapse i osude 500 novinara".

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs