Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

17. 05. 2005

PRIVATIZACIJA LOKALNIH RADIO I TV STANICA

BEOGRAD, 17.05.2005. – Nova verzija pravilnika o privatizaciji elektronskih medija lokalnih i regionalnih zajednica koju priprema Ministarstvo kulture trebalo bi, prema najavama, da bude usvojena do kraja naredne sedmice. Mada se još ne znaju konkretna rešenja, Dragan Bosiljkić, rukovodilac projekta za privatizaciju medija, kaže da u Agenciji za privatizaciju očekuju da nova regulativa bude pre svega sprovodljiva kako bi se privatizacija ubrzala i stvari pokrenule s mrtve tačke. Ono u čemu se, nažalost, svi slažu jeste da je stanje u radiodifuznoj sferi haotično. I sam broj emitera je nepoznanica, jer s raznih skupova stižu uglavnom procene koje sežu i do 1400 i 1500 radio i TV stanica. Jednu od glavnih prepreka Bosiljkić vidi u tome što je privatizacija predviđena "samo za one medije koji su svoj rad uskladili sa Zakonom o radiodifuziji". “To doslovno znači da predmet privatizacije mogu biti samo oni mediji koji imaju dozvolu za emitovanje dobijenu od Centra za frekvencije, koji obrazuje Republička radiodifuzna agencija. Samo za te medije se smatra da su usklađeni sa Zakonom o radiodifuziji”, kaže sagovornik i podseća da nezaobilazno telo u tom poslu - Radiodifuzni savet još nije kompletiran, iako je to trebalo završiti krajem novembra prošle godine. Sada se čeka da parlament izabere devetog člana tog regulatornog tela sa Kosova. Sem toga, tender za dodelu frekvencije bi trebalo da se odvija u tri etape, najpre za nacionalne, zatim regionalne i, najzad, za lokalne frekvencije. Procene stručnjaka kažu da tender za lokalne frekvencije ne bi mogao početi pre 2007. godine. S druge strane, zakonski rok za privatizaciju elektronskih medija je jul 2006. godine. “Već taj deo pravilnika sprečavao nas je da uopšte uđemo u privatizaciju. Ne može se privatizovati niko ko nije uskladio rad sa Zakonom o radiodifuziji, jer niko nema dozvolu za emitovanje od države. Pored toga je problematičan bio i deo pravilnika koji kaže da budući vlasnik mora da zadrži četiri sata informativnog programa dnevno i to u udarnim terminima od 7 do 9 ujutru i od 20 do 22 sata uveče. To nema ni Radio-televizija Srbije, a kamoli lokalni mediji. Ovakvu odredbu je stručna javnost ocenila kao katastrofalnu, jer praktično niko ne može da obezbedi toliku produkciju. S druge strane, Agencija za privatizaciju ne bi bila u mogućnosti da sve to prekontroliše, a obavezni smo da sve odredbe iz takvog pravilnika inkorporiramo u naše kupoprodajne ugovore”, kaže Bosiljkić. Očekuje se da iz starog pravilnika bude izbačena pre svega odredba po kojoj se mogu privatizovati samo mediji čiji je rad usklađen sa zakonom, uz pomenutu obavezu o zadržavanju četiri sata informativnog programa, ali u postojećem aktu je bilo još zbunjujućih delova kao što je onaj da kupac medija može biti samo lice koje ima dozvole za emitovanje i druge. Savet Radiodifuzne agencije podržao je napore da se i predloženim novim pravilnikom u što skorijem roku reši pitanje vlasničke strukture radio i TV stanica koje su osnovale skupštine opštine i gradova.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs