Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
30. 05. 2005
NOVINARI PRIMER GRADJANIMA
BEOGRAD, 30.05.2005. – Nezavisno udruženje novinara Srbije i republički poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić najavili su potpisivanje protokola o saradnji kako bi uticali na primenu Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja. Na okruglom stolu o primeni tog zakona, koji je NUNS organizovao u Vranju, Šabić je konstatovao da bi, iako protokolaran, takav sporazum mogao značajno da utiče na motivisanje novinara da budu primer građanima u korišćenju prava koja im daje zakon. Zakon će početi da se primenjuje kada država konačno uradi svoj deo posla i obezbedi uslove za primenu, ali i tada, mogao bi da ostane mrtvo slovo na papiru, ako građani ne budu koristili prava koja im daje - rekao je Šabić. Šabić je ukazao da "tu na scenu stupaju novinari", koji bi trebalo da budu "prethodnica" građanima do trenutka dok se u javnosti ne formira svest o mogućnostima koje zakon pruža. Koordinator Koalicije za slobodan pristup informacijama Tamara Lukšić-Orlandić je ukazala da bi se efekat primene zakona mogao videti i u smanjenju korupcije, jer bi se, kako kaže, kod nadležnih stvorila svest da je njihov rad u svakom momentu dostupan javnosti. Na skupu je promovisan Vodič kroz Zakon o pristupu informacijama od javnog značaja, u kojem su na praktičan i jednostavan način opisani procedura, dometi i limiti tog zakona. Tu brošuru sačinila je Koalicija nevladinih organizacija za slobodan pristup informacijama.
-
Nema komentara.













