Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
27. 06. 2005
DA LI JE VLAST SPREMNA ZA JAVNOST?
BEOGRAD, 27.06.2005. – Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja jedan je od najvažnijih načina da javnost kontroliše vlast. Njegovo donošenje u Srbiji željno su iščekivali svi koji se zalažu za transparentnost vlasti, a poverenik za informacije Rodoljub Šabić kaže, u ekskluzivnom intervjuu za “Čiste ruke”, da primena ovog zakona znači veliku upornost i borbu, gde je jedna od najvećih poteškoća - borba protiv neznanja. Od usvajanja Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja trebalo je da prođe osam meseci, da poverenik za informacije kao samostalno i nezavisno telo bude izabran, a onda dobije i svoje prostorije, u kojim je za sada jedini zaposleni. Na pitanje kako tumači činjenicu da se u Srbiji dugo čekalo na zakon, a zatim i na imenovanje poverenika, Šabić objašnjava da u većini tranzicionih zemalja ima problema s primenom novih zakona, koje demokratske zemlje imaju, odnosno da tranzicione vlasti mnogo lakše usvajaju zakone nego što ih primenjuju. "Vidljivo je odsustvo spremnosti na nivou vlasti, jer nisu samo u pitanju skupština i vlada, ali je teško govoriti bez egzaktnih dokaza. Moguće je da takvi motivi postoje i o tome se može razmišljati" objašnjava on.
-
Nema komentara.













