Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
01. 07. 2005
MEDIJI U RATU - "KOVANJE STRAHA"
HAG, 01.07.2005. – SDS kontrolu nad medijima 1992. koristila da Srbe uveri da im preti istrebljenje, izjavio novinar Gardijana u Hagu. Srpska demokratska stranka je početkom 1992. uspešno uspostavila kontrolu nad medijima na svom području i koristila ih je da kod Srba u BiH probudi strah od istrebljenja i uveri ih u genocidne tendencije Hrvata i Bošnjaka, navodi britanski novinar Mark Tompson na suđenju bivšem lideru u SDS-a Momčilu Krajišniku. Autor knjige “Kovanje rata – mediji u BiH, Srbiji i Hrvatskoj” dodaje da mediji u Republici Srpskoj u tom periodu ne samo da nisu bili ‘čuvari demokratije’, već su naprotiv korišćeni za zataškavanje informacija koje nisu bile u skladu sa stajalištima SDS-a. Tompson je 1990-te proveo na prostoru bivše Jugoslavije kao reporter britanskog lista "Gardijan", istražujući probleme koje je kasnije obradio u svojim knjigama. Thomspon je istakao da informacije u medijima pod kontrolom SDS “nisu bila preuveličana upozorenja, već izmišljene pretnje najozbiljnije vrste – da Srbima nad glavama visi avet genocida. U takvoj situaciji svako sredstvo samoobrane postaje opravdano”. “Mediji su trebali ispitivati takve ozbiljne političke izjave, ali to nisu učinili”, zaključuje Tompson.
-
Nema komentara.













