Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
08. 07. 2005
SAD: NOVINARKA U ZATVORU
NJUJORK, 08.07.2005. – Novinarka Njujork Tajmsa i dobitnica Pulicerove nagrade osuđena je na zatvorsku kaznu jer nije htela da otkrije izvor jedne informacije. Džudit Miler velikoj poroti koja istražuje kako je u javnost procurelo ime operativca CIA nije želela da otkrije ime svog izvora, a sudija Tomas Hogan ju je poslao u zatvor, gde će ostati dok ne pristane da svedoči ili dok velikoj poroti ne istekne mandat, u oktobru. Novinarka je izjavila da ne želi u zatvor, ali da mora da štiti svoje izvore. "Ako se novinarima ne može verovati da će zaštititi svoje izvore, onda novinari ne mogu da rade, a tu nema slobode štampe", kaže ona. Velika porota pokušava da utvrdi ko je iz administracije SAD 2003. medijima dao ime agenta CIA Valeri Plejm i da li su pri tome prekršeni neki zakoni. Ime agenta CIA došlo je do javnosti pošto je njen suprug, diplomata Džozef Vilson, kritikovao rat u Iraku, a prethodno u Africi bezuspešno tražio dokaze da je bivši irački lider Sadam Husein ranih '90-ih pokušavao da nabavi uranijum. Reporteri bez granica navode da je zatvaranje novinarke tužan dan za slobodu štampe. "Odluka sudije je apsurdna, opasan presedan i veoma loš signal SAD ostatku sveta", navodi se u saopštenju RSF i poziva Kongres SAD da što pre izglasa predlog zakona, na federalnom nivou, kojim se novinarima daje pravo da štite izvore informacija.
-
Nema komentara.













