Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

21. 07. 2005

DRŽAVNI TV HARAČ

BEOGRAD, 21.07.2005. – Najavljeno uvođenje TV pretplate za državnu televiziju najviše je ražestilo obične građane, čiji su novčanici već dovoljno ispražnjeni. I dok mnogi ne vide razlog zašto bi finansirali RTS, kada se i on dovoljno komercijalizovao, a mogu ga pratiti i na kablovskoj televiziji za koju već plaćaju pretplatu, sa druge strane nadležni tvrde da su građani i do sada plaćali TV pretplatu kroz poreze i da su obavezni da učestvuju u stvaranju Javnog servisa građana u koji će se RTS transformisati. Nacionalna organizacija potrošača Srbije usprotivila se juče uvođenju pretplate za javni radiodifuzni servis, koja je predviđena Zakonom o radiofuziji. I dok Radiodifuzni savet najavljuje naplatu RTV pretplate u iznosu od 300 dinara već od 1. septembra, Elektroprivreda Srbije odbija mogućnost da ona bude realizovana preko njihovih računa, a kako Glas nezvanično saznaje, vrlo je moguće da RTS pretplata bude priključena telefonskim računima. U otvorenom pismu ministru finansija, Mlađanu Dinkiću, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Jovan Jovanović najavio je poziv građanima na bojkot pretplate, koja je predviđena od 1. septembra. “Ukoliko se naš protest ne uvaži, pozvaćemo potrošače da bojkotuju plaćanje TV pretplate. U tu akciju ćemo svakako uključiti i sve sindikate”, poručio je Jovanović. Ocenjujući da Radio-televizija Srbije nije servis građana, već Vlade, Jovanović je naveo i da država preko RTS-a formira javno mišljenje, zbog čega bi trebalo i da finansira javni servis. Sa druge strane, ministar za informisanje i kulturu Dragan Kojadinović ne vidi razlog zašto bi se građani ili bilo ko drugi bunio zbog uvođenja pretplate jer su poreznici i do sada plaćali RTS kroz izdvajanja iz budžeta. Kada je u pitanju način plaćanja Kojadinović ističe da je za sada najpogodnije preko Pošte, odnosno telefonskog računa. “I dalje postoje tri opcije, zapravo računi za struju, telefon i infostan. Ne bih se opredelio za EPS, jer je tako rađeno u prethodnom, nepopularnom, periodu. Kod infostana je problem što nisu zastupljeni, dok je najrealnija opcija telefonski račun. Mada i tu postoji problem, jer je veći broj građana koji imaju struju nego telefon. Uostalom, konačnu reč daće Vlada Srbije”, zaključio je Kojadinović. Profesor komunikologije na Fakultetu političkih nauka Miroljub Radojković ističe za Glas da sve što se zove javni servis mora da ima pretplatu i da je bolje da građani plaćaju RTS nego političari koji bi zauzvrat i uređivali. Ali sa uvođenjem pretplate treba da se vrate na tri osnovne funkcije, odnosno informisanje, obrazovanje i zabava. “Cilj je da državna televizija bude reper kvaliteta i da pobedi druge serijama kao što su bile "Vuk Karadžić", "Seobe". Sada kad repriziraju svoje bivše programe jasno se vidi da su u krizi”, kaže Radojković.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs