Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

22. 07. 2005

GLEDALI - NE GLEDALI, PLAĆAĆEMO RTS

BEOGRAD, 22.07.2005. – Zakon o radiodifuziji, koji je usvojen pre tri godine ali se ne primenjuje, po svemu sudeći će ponovo pretrpeti promene. Vlada je predložila skupštini da usvoji izmene koje, između ostalog, podrazumevaju produžavanje mandata članovima Radiodifuznog saveta, kao i mogućnost da više puta uzastopno budu birani. RTS-u se tim predlogom daje pravo da počne da ubira pretplatu i pre transformacije u javni servis. Izbor Radiodifuznog saveta, ključnog tela za sprovođenje zakona o Radiodifuziji, od početka prate neregularnosti. Od prekoračenja roka za njihov izbor, preko kršenja procedure, pa do raspuštanja Saveta i ponovnog izbora. Nove izmene u sistemu funkcionisanja ovog tela koje sada predlaže Vlada, profesorka Fakulteta političkih nauka i bivši član Radiodifuznog saveta, Snježana Milivojević, ocenila je kao veoma loše: “To je ustvari jedno konstantno nepristajanje vlasti da se ta oblast depolitizuje, da se zaista ustanovi jedno autonomno regulatorno telo. Taj Radiodifuzni savet nije politička institucija i taj grčeviti pokušaj vlasti da promeni sistem nominacije, da obezbedi većinu, da obezbeđenoj većini članova, koje ona nominuje produži mandate ili fiksira mandat. Ustvari, imam utisak da, kada je donošen Zakon o radiodifuziji, vlast uopšte nije shvatila koliko je to radikalan prekid sa dotadašnjim načinom funkcionisanja.“ Savet za radiodifuziju zamišljen je kao nezavisno regulatorno telo, koje uživa autoritet u javnosti, što mu daje za pravo da bira Upravni odbor RTS-a, koji potom bira direktora te kuće. Sve su to preduslovi za transformaciju RTS-a u javni servis, koji tek kada to zaista i postane ima pravo da ubira pretplatu od građana. Međutim, predsednik Radiodifuznog saveta ovih dana najavljuje uvođenje pretplate od 1. septembra, ministar informisanja Dragan Kojadinović tvrdi da je uvođenje pretplate preduslov za formiranje javnog servisa, a ne obrnuto, a Vlada predlaže skupštini da se RTS-u odobri pravo na pretplatu pre nego što se ta kuća transformiše. Profesor Fakulteta političkih nauka i analitičar medija Snježana Milivojević je, gostujući u emisiji Kažiprst, objasnila da građani prosto neće imati mogućnost da biraju da žele da je plaćaju ili ne. Ona kaže da se pretplata plaća u mnogim evropskim zemljama i da je to dobar način finansiranja javnog servisa, ali da nasilno uvođenje pretplate diskredituje ideju da je javni servis utemeljen na želji javnosti da ga gleda, pa samim tim i finansira: “Ako su zaista ti pokazatelji o gledanosti tako dobri kao što često iz RTS-a kažu, pa zašto onda javnost to ne bi i plaćala. Recimo, u Nemačkoj ARD, u Britaniji BBC, te velike televizije pominjem samo kao primer, ali tamo postoji jedan društveni konsenzus o tome da javnost hoće da brani takvu televiziju. Da li bi javnost ovde branila RTS željom da ga plaća? Da plaća njegovu autonomiju i nezavisnost? Građani neće plaćati pretplatu da bi kao najgledaniju emisiju dobili Svadbu od 48 sati.” Činjenica da neko već plaća kablovsku televiziju svakog meseca neće ga osloboditi obaveze plaćanja i pretplate za RTS, jer jedno sa drugim nema nikakve veze.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs