Home
/
Medijska scena
/
Arhiva vesti do septembra 2011.
22. 07. 2005
ANEM: VLADA ŽELI KONTROLU
BEOGRAD, 22.07.2005. – ANEM najoštrije protestuje povodom predloženih izmena Zakona o radio-difuziji, koji je Vlada Srbije uputila Skupštini na usvajanje. Povodom toga, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija izdala je saopštenje u kom se navodi da je to drugi put da ova Vlada menja Zakon o radio-difuziji od njegovog usvajanja pre tri godine. Time se ponovo odlaže njegova primena i rešavanje nagomilanih problema u radio-difuziji, smatra ANEM. U saopštenju se podseća i na neregularnosti u primeni postojećeg Zakona o radio-difuziji, odnosno na to da prilikom izbora tri člana nije poštovana procedura i zakonom propisani uslovi, i da je izmenama Zakona o radio-difuziji tada razrešen čitav Savet Republičke radio-difuzne agencije, uključujući i članove čiji izbor ni na koji način nije bio sporan. Novim izmenama i dopunama zakona, u nemogućnosti da se žrebom odredi trajanje mandata pojedinačnih članova Saveta, Vlada će već izabranim članovima paušalno određivati dužine mandata, na osnovu neprihvatljivog rangiranja kandidata. Time se, podseća ANEM, krši i osnovna suština Zakona o radio-difuziji, a to je depolitizacija medijske sfere kroz izmeštanje regulatornih nadležnosti u radio-difuziji na jedno samostalno, nezavisno i ekspertsko telo, jer predloženim izmenama Vlada pokušava da spreči takvu depolitizaciju nametanjem najdužeg, šestogodišnjeg mandata članovima Saveta koji su u to telo kandidovani kao stranački kandidati. U saopštenju se upozorava i da su lokalni mediji, nakon što se rokovi za njihovu privatizaciju produžavaju do kraja 2008, ostavljeni na milost i nemilost lokalnim moćnicima sve do narednih lokalnih izbora. ANEM zbog svega toga, poziva Vladu Srbije da bez odlaganja povuče zakona o izmenama i dopunama Zakona o radio-difuziji iz skupštinske procedure. Inače, ANEM je danas kritikovao kašnjenje transformacije RTS-a u javni servis. U saopštenju te asocijacije, stoji da ANEM podržava uvođenje pretplate kao načina da se obezbedi stabilno finansiranje javnog servisa, kao i da se javni servis zaštiti od neposrednog upliva politike koji je neminovan u situaciji u kojoj se finansiranje vrši neposredno iz budžeta. "U situaciju u kojoj je, međutim, RTS je i dalje tek jedno od mnogih javnih preduzeća čijeg generalnog direktora i Upravni odbor imenuje i razrešava direktno Vlada Republike Srbije, pretplata ne može vršiti svoju funkciju, ona je tek namet, a nikako garancija nezavisnosti od neposrednog upliva politike", dodaje se u saopštenju ANEM-a. U međuvremenu, saopštenje je izdao i Savet Republičke radiodifuzne agencije, u kom se kaže da je taj savet odlučio da na sebe preuzme pokretanje inicijative i poslova vezanih za transformaciju Radio televizije Srbije u javni difuzni servis. U saopštenju se navodi i da je stvaranje nacionalnog javnog radiodifuznog servisa u najboljem interesu građana Srbije i neophodan uslov za integraciju Srbije u Evropsku uniju. Odluka da RTS postane javni servis, nezavistan od političkih uticaja, podrazumeva i rešavanje niza postojećih pitanja kao što su uvođenje pretplate, promene u programskom konceptu, imenovanje Zakonom predviđenih organa i druga, dodaje se u saopštenju. Savet takođe konstatuje da je RTS već započeo rad na transformaciji svog programa u program primeren javnom radiodifuznom servisu, na šta upućuju istraživanja koja beleže porast gledanosti.
-
Nema komentara.













